Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

stosowanie skali ocen a exterier
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Wystawy 2010
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
asher

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 10:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malicha napisał:
Szanowne Panie
Dosyć dokładnie przeczytałam komentarze dotyczące wystawy i oceniania psów. Elroy faktycznie ma futro. W żadnym z opisów Elroya , żaden sędzia nie napisał nic o sierści; w opisach występują: doskonałe proporcje głowy, katowanie, ruch, kończyny, mocnej budowy samiec, prawidłowa psychika.Nie ukrywajmy , iż w innych zajęciach miałby dużo mniejsze szanse ponieważ jest cięższy i mocniej zbudowany niż pozostałe omawiane wczesniej psy.Ja poszukiwałam psa do rodziny, do dzieci, o dobrym charakterze. Chetnego do zabawy, biegania i różnych wygłupów z rodziną. Nie mam wątpliwości ,że potrafiłby pokonać tor agility, ale nie na tyle szybko jak lżejsze i zwinniejsze psy.Dziękuję bardzo za zamaskowane "komplementy "dotyczące linii wystawowej i docenienie sukcesu mojego psa.Myslę,że nie tylko ze względu na futro został doceniony, o czym świadczą sędziowskie opisy.

Malicha, litości, a któż tu - i gdzie niby - pisze o twoim psie??? Trochę więcej dystansu, świat nie kręci się tylko wokół was Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 10:08    Temat postu:

Powrót do góry
Iga

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobre byłoby właśnie to co pisze Musiałek - urochomienie klasy uzytkowej właśnie dla workingowych psów z tym, że bez wniosków na Championa piękności - ot, po prostu dla samej hodowlanki.

malicha - i zawsze tak wierzysz tym opisom sędziowskim? Ze jak na przykład napisal ze Elroy ma doskonałe kątowania to rzeczywiście je ma? Byłam już na sporej liczbie wystaw i wiele rzeczy mam napisanych 'doskonałe to i tamto' i część może faktycznie jest prawdą, ale są rzeczy które sędziowie uważają za doskonałe, a ja sama ich nie uważam za takie. I na odwrót - czasem jest tak że ja uważam coś za duży atut, a sędzia myśli inaczej.
Małgoś

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 11:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyna, ja się bardzo chętnie podejmę wystawiania Baileya Wink

Futro nie jest wyznacznikiem, Franek dużo wystaw wygrał łysy jak kolano, Kri w Wawie też nie miała więcej włosa niż jej konkurentki z klasy.
Wystawa to konkurs piękności, suka aussik absolutnie każda w Polsce (bez jakichś drastycznych wad) zrobi uprawnienia hodowlane, dla suczy wszak wystarczą 3 bdb. A u nas sędziowie i tak prawie każdemu dają doskonała, czy rzeczywiście pies doskonały czy nie.

W ONkach klasa użytkowa to i tak klasa tych wystawowych, tylko z IPO. Ale istnieje coś takiego jak wystawianie poza konkurencją, użytki z IPO za zgodą sędziego mogą być wystawiane po ocenie innych psów i jak sędzia uzna, że to jeszcze ON, to daje ocenę hodowlaną (bdb/dosk).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aganiok

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 12:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iga bardzo fajne spostrzeżenie.

I tu chciałabym apelować o spokój w temacie- temat nie jest kierowany do konretnej osoby, grupy osob. Tylko swobodną dyskusją.

Owszem, zgodze się, że futro nie gra roli tak dużej. I myślę, że większość użytkowników mówiąć o futrze robi skrót myślowy. Bo tak naprawdę omawiamy skalę ocen dla psów z linii typowo wystawowych, a takich które są albo z linii mieszanych, albo niszowych wystawowych - nie ważne.
I takie psy, mają często słabsze głowy, nie są tak zwarte, maja ogon zle osadzony itp. I nawet jak ogólnie są nawet i poprawnie zbudowane to nigdy oceny doskonałej nie dostaną- i ja to rozumiem. Ba - zgodzę się z tym. Bo często- nie bójmy się użyć tego słowa, są to nie tak atrakcyjne psy, a nawet brzydkie (bo aż tak odbiegają od przyjętego kanonu wystawowego)
Ale cały czas rodzi się pytanie- czy to są psy gorszej kategorii? Jak pokazuje doświadczenie hodowców z za oceanu i nawet tych europejskich- NIE.
Są to bardzo wartościowe pod naprawdę wieloma względami psy- więc dlaczego stawia się przed nimi sztuczne zapory.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Cloudy

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 13:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wreszcie jakaś wiara w narodzie Razz
To szykujemy Baileya na eksperyment wystawowy? Cool Laughing
Agnieszka ZQ

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 14:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iga napisał:
urochomienie klasy uzytkowej właśnie dla workingowych psów z tym, że bez wniosków na Championa piękności - ot, po prostu dla samej hodowlanki.

a czym taki pies miałby dowieśc swojej workingowości?
rodowodem? tu pojawia się pytanie, ile pokoleń musi minąć, aby pies przestał być workingiem? czy może same linie o tym świadczą i nawet pies 'z dziada pradziada' kanapowy będzie użytkiem, bo gdzieś tam w rodowodzie coś przemknęło?
pracą? czy tylko pasienie czyni psa użytkowm?
a może sportem? i jeśli tak, to jakim? tylko uznanym przez fci?

suche napisał:

Jak pies ma jakieś poważne wady ( np postawy) to rozumiem obniżanie oceny, ale gorzej gdy super pracujący pies o niezbyt dobrych kątach, delikatnej głowie, zrzucający futro na lato itp będzie miał problemy ze zdobyciem tytułu reproduktora Confused

te kąty są szalenie ważne w pracy czy sporcie i nie znam powodu dla którego pies pracujący musiałby je mieć gorsze.
budowa psa sportowego powinna być iście wzorcowa, gdyż własnie poprawność anatomiczna stwarza najbardziej optymalne warunki do wysiłku.

cytat mi się zgubił, a w dyskusji przewinął się jeszcze temat możności zrobienia z każdym psem hodowlanki. znam jednego bordera (wcale nie workinga) któremu się to nie udało, natomiast nie do tego chcę się odnieść... pewnie i z każdym psem da się wyjeździć oceny na jakich nam zależy. nie uważam jednak aby w porządku była sytuacja, w której własciciel łysego chudzielca wydaje krocie na zgłoszenia i dojazdy, bo sędziowie wolą słodkie misie. nie mam nic przeciwko słodkim misiom, ale... czy na logikę, to nie one własnie powinny być częstszymi bywalcami wystaw? Smile
Powrót do góry
Iga

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnieszka ZQ napisał:
Iga napisał:
urochomienie klasy uzytkowej właśnie dla workingowych psów z tym, że bez wniosków na Championa piękności - ot, po prostu dla samej hodowlanki.

a czym taki pies miałby dowieśc swojej workingowości?
rodowodem? tu pojawia się pytanie, ile pokoleń musi minąć, aby pies przestał być workingiem? czy może same linie o tym świadczą i nawet pies 'z dziada pradziada' kanapowy będzie użytkiem, bo gdzieś tam w rodowodzie coś przemknęło?
pracą? czy tylko pasienie czyni psa użytkowm?
a może sportem? i jeśli tak, to jakim? tylko uznanym przez fci?

Nie wiem Sad I tu jest właśnie pies pogrzebany. Bo można by było powiedzieć że to klasa dla tych 'brzydkich' psów które nie mają szans z tymi 'ładnymi' a zasługują na to żeby mieć potomstwo bo mają super charaktery. Musiałaby być jeszcze jakaś dodatkowa selekcja, bo na pewno znalazłaby się rzesza ludzi którzy dążyli do samej hodowlanki niekoniecznie dlatego że ich psy są wyjątkowe, lecz choćby dla kasy, bo rodowód będzie. Rolling Eyes
suche

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnieszka ZQ napisał:

te kąty są szalenie ważne w pracy czy sporcie i nie znam powodu dla którego pies pracujący musiałby je mieć gorsze.
budowa psa sportowego powinna być iście wzorcowa, gdyż własnie poprawność anatomiczna stwarza najbardziej optymalne warunki do wysiłku.

Oczywiście wiem o tym Smile Dlatego nie pisałam, że kąty jakieś koszmarne, a jedynie że nie jakieś super. Znam jednak psy, które mimo słabych kątowań są świetne, zwinne i szybkie i w drugą stronę również- psy o pięknych kątowaniach, które są wolne. Osobiście wolałabym psa, który ma gorsze kąty, ale nadrabia to wspaniałym charakterem niż na odwrót Wink
Oczywiście idealny by był pies mający i jedno i drugie.

Dwa, że jeśli ktoś kryje psem dla jego wartości no powiedzmy sportowej, to poprawność jego ruuhy, szybkość zwinność są weryfikowane w tejże dyscyplinie (no może oprócz posłuszeństwa ) i jakoś znacznie bardziej przemawia do mnie taka weryfikacja niż oko sędziego na wystawie. Wszak kąty bardzo zależą od ustawienia psa, przystrzyżenia futerka to gdzie trzeba itp. Choć oczywiście nie wszystko da sie ukryć itd
Ashqueen-Australian Shepherds for sport and work
Powrót do góry
Ulinka

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 21:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Malicha, pod Twoim postem mogłabym się podpisać dwiema rękami!!! Z moim Kairo jest identycznie! Nie wiem, ile Twój Elroy ma w kłebie i jaką wagę, ale wygląda na to, że Kairo jest do niego bardzo podobny, zarówno z mocnej budowy, ofutrzenia , jak i ....."przeznaczenia ".
Trafne uwagi!
Pozdrawiam.

Powrót do góry
Aganiok

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim tonie nie możemy naprawdę racjonalnie dyskutować.

po raz kolejny chciałabym zwrócić wszystkim uwagę, że nikt nie gloryfikuje konkretnych typów exterieru. Dyskusja tyczy się rzetelności ocen i możliwości zastosowywania całej skali.

Nie dzielmy się proszę na dwa obozy i do tego naprawdę sztuczne. Tym bardziej, że gro hodowców na całym świecie z powodzeniem wykorzystuje różne linie hodowlane - i to jest jeden z rzeczowych dowodów na ich równość.
Niemniej każdy szuka czego- zależne jest to od naszego gustu, możliwości, zainteresowań, poglądów.
Sama mam suczkę, która z powodzeniem biega po ringu i do ofutrzonych nie należy. Ale... każda strona ma dwa medale. A każdy z nich dotyczy ciekawych aspektów hodowlanych dlatego zostańmy przy tolerancyjnym tonie wypowiedzi proszę.
Czekolada

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 22:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aganiok, uważam, że mądrze prawisz Smile Nie będę mówić, jaka to moja suka jest i w ogóle, bo to nie w temacie, więc również proszę o odnoszenie się do tematu. Każdy ma swój gust i w świecie ozikomaniaków powinno być miejsce zarówno dla chudziutkich, doskonałych sportowo psów jak i zdobywców wystaw Smile No nie? Very Happy

nasza galeryjka
http://aussie.phorum.pl/viewtopic.php?t=1382&start=0
Powrót do góry
Aganiok

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 22:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czekolada napisał:
Aganiok, uważam, że mądrze prawisz Smile Nie będę mówić, jaka to moja suka jest i w ogóle, bo to nie w temacie, więc również proszę o odnoszenie się do tematu. Każdy ma swój gust i w świecie ozikomaniaków powinno być miejsce zarówno dla chudziutkich, doskonałych sportowo psów jak i zdobywców wystaw Smile No nie? Very Happy

Dokładnie tak.
A światowa historia pokazuje, że najgorsze co może być, to "wojna domowa".

A dyskusja była jedną z ciekawszych zarówno tu w temacie jak i o liniach użytkowych i wystawach.
asmo75

PostWysłany: Czw Maj 10, 2012 20:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cloudy napisał:
No wreszcie jakaś wiara w narodzie Razz
To szykujemy Baileya na eksperyment wystawowy? Cool Laughing

Eksperyment wystawowy będzie można zrobić jak on przestanie się bać dotykania przez obcych. Na razie tego ja nie widzę, ale zobaczymy co będzie dalej.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Czw Maj 10, 2012 20:22    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Wystawy 2010 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3
Skocz do: