Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Budowa psa a predyspozycje do biegania
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Inne dyscypliny oraz ogólny kalendarz imprez
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Lut 25, 2011 21:27    Temat postu: Budowa psa a predyspozycje do biegania Odpowiedz z cytatem

Iga napisał:
Muszelka - Twój bc ma bardzo ładne kątowania:) Tylko nie porównuj kątowań aussików do bc, bo aussiki z reguły będą miały głębsze, co wynika z nieco innej budowy;)


Oj to bardzo zależy od osobnika - w obu rasach jest duuuża zmienność. I ja bym powiedziała, że to jednak częściej bordery mają głębsze kątowania, bo bardzo typową cechą tej rasy jest dłuuugie podudzie. U aussie, nawet ładnie kątowanych, zazwyczaj tak długiego się nie spotyka.
Choć naprawdę nie będę się upierać kto ma statystcznie częściej głębokie kątowania, bo tego nie liczyłam Wink Ale takie są moje odczucia.
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pią Lut 25, 2011 21:27    Temat postu:

Powrót do góry
Iga



Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 2251
Skąd: Zawiercie

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się że bc z reguły mają dużo dłuższe uda, ale nie zawsze przy tym super kątowania. Ja jednak jestem za tym, że to aussiki (z reguły) lepiej kątują. Zresztą, nawet Iwona Energizerowa zawsze mówiła "te aussiki to prawie zawsze tak fantastyczne kątowania mają, a u bc z tak głębokimi kątowaniami to trudno". Tak samo zresztą jak zawsze zachwycała się aussikowym ruchem w porównaniu do bordówWink
_________________
Iga, Flesz, Janis & Trecz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, że nie zawsze bordery są głęboko kątowane, ale aussiki też nie. Bardzo dużo jest słabo lub umiarkowanie kątowanych. Przy tym dużo jest też z krótkimi kośćmi (coś, co mnie np. zawsze bardzo raziło u Choco i ewidentnie wpływało na jej długość kroku i możliwości skokowe).
Generalnie psy pracujące obu ras często mają dłuższe kości ale przy tym nie tak głębokie kątowania (i taka budowa jest prawdopodobnie najbardziej funkcjonalna).
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Iga



Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 2251
Skąd: Zawiercie

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w ogóle się zastanawiam jak jedno wynika z drugiego, chociażby na przykładzie swoich psów: Flesz jest głęboko kątowany, ma świetny ruch, jest szybki, ale nie jakoś ultra-szybki. Janis jest dobrze kątowana, ale już nie tak głęboko i nie wyciąga się tak dobrze w ruchu jak Flesz, a mimo tych dwóch czynników jest dużo od niego szybsza. Duuużoo. Może dłuższcze nogi? Ważą oba dokładnie tyle samo - 22kg. Od czego więc to wszystko zależy - reszta budowy? Czy tak jak u człowieka - nie można jednoznacznie stwierdzić że jedna osoba jest szybka, a druga szybsza?
_________________
Iga, Flesz, Janis & Trecz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To z pewnością zależy od wielu czynników anatomicznych i fizjologicznych (już nie mówię o treningu - czyli czymś nabytym). Na pewno bardzo głębokie kątowanie i bardzo wydajny kłus (z "wykopem") wcale nie są takie funkcjonalne dla galopu (skrajny przykład to owczarek niemiecki). Ale jeszcze jest jakość włókien mięśniowych i dziesiątki cech, o których mogliby opowiedzieć fizjologowie sportu i pewnie jeszcze setki, o których nie mamy pojęcia. Dlatego nie da się robić selekcji na szybkość oceniając tylko budowę psa Wink
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Muszelka



Dołączył: 18 Sty 2011
Posty: 360
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 21:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zauważyłam że owczarki australijskie w galopie bardziej się wybijają od zadu, a bordery na przednich łapach włączają swoje turbo. To pewnie dlatego że bordery mają tak trochę w genach przyczajkę i bardziej obciążają łopatki.
W jeździe konnej to jest bardzo porządane żeby koń zadem pracował, a nie przodem. Ale u psów to chyba nie jest aż takie znaczące Razz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 21:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale to z kolei nie jest dobre dla szybkości. Bo czy np. angliki też biegają "z zadu"? Mi się to kojarzy raczej z ujeżdżeniem i skokami.
Nie wszystkie aussiki tak biegają, ale pamiętam, że Szansa Justyny wyraźnie biegała tak jakby "na zebraniu". Najbardziej to jednak rzuca się w oczy u goldenów.

Swoją drogą to w różnych dziedzinach aktywności przydają się różne cechy. Np. do frisbee lepiej stylowo skaczą psy krótkie a na agility lepsze są wydłużone, które potrafią się fajnie wygiąć w skoku. Myślę, że to może być jedna z przyczyn, dla których na frisbee często lepiej sprawdzają się aussiki a w agility bordery (oczywiście jest to tylko jedna z cech i bynajmniej nie najważniejsza!).
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Muszelka



Dołączył: 18 Sty 2011
Posty: 360
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy koń może dobrze pracować zadem (i kręgosłupem tym samym) jeśli tylko się go tego nauczy i na nim wymusi, anglik też. Choć wiadomo że w wyścigach to akurat koń nie musi umieć niczego oprócz cwału na łeb na szyje.
Mimo wszystko jak sobie porównuje borderki i aussie to wydaje mi się że bc bardziej na łopatkach pracują, a aussie na zadzie (choć ta praca na zadzie to zupełnie co innego, niż praca zadem koni wierzchowych Wink).
_________________
Natalia i border collie Ori Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paula



Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 755

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amulinka napisał:

Swoją drogą to w różnych dziedzinach aktywności przydają się różne cechy. Np. do frisbee lepiej stylowo skaczą psy krótkie a na agility lepsze są wydłużone, które potrafią się fajnie wygiąć w skoku. Myślę, że to może być jedna z przyczyn, dla których na frisbee często lepiej sprawdzają się aussiki a w agility bordery (oczywiście jest to tylko jedna z cech i bynajmniej nie najważniejsza!).

Kiedyś się zastanawialiśmy nad tym odnośnie bc i wyszło, że w teorii tak być powinno, ale w praktyce bywa jakoś na odwrót Laughing
I tu pewnie jest rola tych innych czynników Wink
_________________
Paula & Wena
www.wenabc.blox.pl -> blog
http://iwszystkojasne-bc.weebly.com/ -> www
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
suche



Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 2065
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmów takich na temat jak budowa przekłada się na technikę skoku i style biegania było duzo i zawsze wniosek ten sam: psy krótsze skaczą lepiej, ale gorzej biegają; psy dłuzsze lepiej biegają skaczą gorzej. W praktyce jednak różnie to wygląda.
Z moich obserwacji natomiast wynika, że oziki często nie wyciągają się w galopie i stąd też często bierze się ich słaba prędkość. Nie wiem jaki ma to związek z budową, ale zdecydowanie częściej widać to w liniach show, ale oczywiście nie tylko. Moja osobista Ash też mogłaby się lepiej wyciągać (i mieć dłuższe łapki skoro już robię listę zyczeń Laughing ). Ja bardzo na to zwracam uwagę i niezwykle podoba mi się kiedy ozik fajnie się wyciąga.
_________________
Pozdrawiam,
Basia, Kacperkowaty, Ashka i Reba
"Form Follows function"
Ashqueen-Australian Shepherds for sport and work
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Sro Mar 02, 2011 08:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest tez kwestia nie tylko dlugosci ogolnej, ale rowniez dlugosci kosci, glebokosci katowan i "sztywnosci" kregoslupu. To ostatnie nie jest chyba akurat terminem fachowym, ale wydaje mi sie, ze siedzacy w temacie rozumieja o co chodzi.

I tak, oczywiscie ze wydajny klus bynajmniej nie przeklada sie na predkosc w sportach, z tej jakze prostej przyczyny, ze klusem sie psy w sportach nie poruszaja. Uma np. ma tak fatalny klus, ze nic tylko siasc i plakac powinnam. Na predkosc w galopie jej sie to nie przeklada. Natomiast sadze, ze nie bylaby w stanie poruszac sie klusem przez caly dzien, jak powinien australijczyk przy dlugodystansowym przepedzaniu owiec.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Paula



Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 755

PostWysłany: Sro Mar 02, 2011 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wena też ma takie coś, że kłusem porusza się MEGA rzadko.. Nawet normalnie na codzien niesamowicie rzadko mam okazje ogladać ją jak kłusuje, bo ja zaczyna się poruszać to najpierw jakoś pokracznie podrzuca pupkę, a potem to już jest faza jej ulubiona, czyli bieganie Wink
Na szelkach lepiej kłusuje, ale to w zwiazku z tym, ze troche tego wymagałam przy rowerze/rolkach.
Ale ta jej 'kłusowa' ułomność tez zupełnie nie przekłada się na możliwosci predkosciowe, które posiada. I wyciaga się tak na maaaaaksaaa.

Manta natomiast jest w ogole dziwnym tworem, bo ona sie potrafi też mega wyyyyyciąąąągnać jak biegnie, ale dochodzą do tego jej nieciekawe (sportowo) proporcje i właśnie to o czym napisała Justyna - Manta jest niesamowicie "sztywna" Wink
Jak zakręca to skręca głowę, a reszta ciała dolatuje za tą głową Laughing
_________________
Paula & Wena
www.wenabc.blox.pl -> blog
http://iwszystkojasne-bc.weebly.com/ -> www
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gucio



Dołączył: 07 Sie 2014
Posty: 2

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2014 12:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat wprawdzie trochę stary, ale szukając informacji o psach nadających się do canicrossu nie znajduję wzmianek o ozikach. Mam szczeniaka (5 miesięcy) i chciałbym za rok rozpocząć z nim bieganie. Jakie są Wasze doświadczenia co do ich wytrwałości w bieganiu. Nie zależy mi na szybkości, bardziej martwię się o wytrzymałość, bo nie chciałbym psiaka zamęczać. Jakie dystanse spokojnie znoszą 5, 10, 20km, a może więcej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
spacerolog



Dołączył: 22 Paź 2011
Posty: 854
Skąd: Jelenia Góra

PostWysłany: Wto Wrz 23, 2014 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na luzie Smile my kilka tygodni temu wywalczyliśmy z naszym ozikiem 2 miejsce w dogtrekingu na dystansie 26 km, praktycznie całą trasę przebiegliśmy Smile a Pippin nie dość, że trasę przebiegł, to jeszcze bardzo ładnie ciągnął Smile
_________________
www.aussiedogfrisbee.blogspot.com - nasz frisbowy blog Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gucio



Dołączył: 07 Sie 2014
Posty: 2

PostWysłany: Sro Wrz 24, 2014 08:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za optymistyczną odpowiedź.
Gratuluję podium w dogtrekingu Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 08:43    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Inne dyscypliny oraz ogólny kalendarz imprez Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group