Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Testy genetyczne - bardziej ROZBUDOWANE i ZAKTUALIZOWANE
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z vetlab dostalam taka odpowiedz, dla mnie jest to nieco bezsensowne, ale w takim razie poprosze swojego weta o 'interwencje': "Badania genetyczne wykonujemy tylko na zlecenie lekarza weterynarii dlatego też cenę za powyższe badania możemy podać jedynie lekarzowi. Jeżeli chodzi o certyfikaty to po otrzymaniu wyniku możemy go oczywiście wystawić na życzenie właściciela. "
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Reklama






Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 18:14    Temat postu:

Powrót do góry
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 18:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No totalnie bezsensowne... Shocked
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Pią Kwi 03, 2015 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety chyba niektórzy (laby) całkiem odjechali... Sam nadal czekam na odpowiedź w sprawie cen z kilku miejsc i też cisza. Do vetlabu nawet jeszcze nie uderzałem. Widać, że w Polsce nadal króluje "sumiasta szkoła biznesu" - ja jestem Pan Przedsiębiorca - niech mi się jacyś klienci niepoważni nie pałętają pod nogami Sad

Skoro vetlab jest taki wyniosły, to mam gdzieś jego wyniosłość Smile Na początku 2014 roku dzięki dobrym relacjom z naszym weterynarzem miałem okazję przejrzeć ofertę badań w wersji dla lecznic - czyli z cenami i szczerze mówiąc: "szału nie ma". Nie chciałem tych cen dodawać do tabelki, bo nie wiem, czy się nie zmieniły i też nie wszystko sobie zapisałem (i to się nie zmienia - nadal nie widzę ich miejsca w tabelce), ale skoro vetlab jest taki wyniosły i tajemniczy, to proszę:
PRA-prcd: 295 PLN,
HC/HSF4: 200 PLN,
CMR1: 200 PLN,
HUU: 200 PLN,
DM: 200 PLN,
NBT: 200 PLN Smile ,
i uwaga, uwaga, mój faworyt w tym zestawieniu - CEA: 765 PLN. No nie wiem, chyba biorą próbki i sami zamawiają (jako zwykły klient) test w Optigenie, dodają swoją marżę i kasują nieświadomego klienta. W innej sytuacji ta cena jest kosmicznie absurdalna.

Te ceny chyba już z VAT, ale głowy nie dam... za to trzeba pamiętać o marży, jaką narzuci wet. Chyba, że ma się baaardzo dobre stosunki z lecznicą...

CMR w którymś z tekstów ASHGI był określany mianem "zagrożenia za rogiem" - to jest chorób, które w rasie są sporadyczne, a i nosicielstwo zmutowanych alleli jest bardzo niskie. To jednak - ignorowanie bądź nieświadomość problemu - może powodować, że za jakiś czas ilość osobników nosicieli może znacząco wzrosnąć. W skrócie: chorobowo bez obaw, populacyjnie i przyszłościowo warto pamiętać. Na pewno nie ma zaleceń wycofywania z hodowli nosicieli, choć warto wiedzieć, że się takie osobniki posiada.

AUTOKOREKTA 03.04.2015:
Tekst z ASHGI, który gdzieś mi tam majaczył, to:
http://www.ashgi.org/home-page/genetics-info/disease-prevalence/the-new-dirty-dozen-plus

CMR obok HCM, CD i NCL i innych jest na końcu, w części "Seven on the Horizon" (czyli na horyzoncie, a nie za rogiem, jak zapamiętałem.
_________________
testy genetyczne dla aussików


Ostatnio zmieniony przez HSM dnia Pią Kwi 03, 2015 20:09, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Pią Kwi 03, 2015 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Urszulo, a gdzie znalazłaś na stronie vetlabu ceny? W katalogu z podstrony "oferta" nic nie znalazłem. Zresztą ten katalog rzeczywiście nie grzeszy świeżością (2013 rok). Ja - jak już pisałem - widziałem ten katalog w wersji drukowanej w lecznicy i tam ceny były...

www.prcdtest.com jest w tabelce w pozycji Dajbych Slovakia, bo to formalna nazwa tego laboratorium.
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Kwi 03, 2015 21:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm, teraz patrzę i to są numery stron... Tylko w takim razie dlaczego w nagłówkach tego indeksu jest napisane CENNIK BADAŃ LABORATORYJNYCH?...
To mnie zmyliło.
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2015 09:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ooo dzięki za ten cennik. No dość sporo to wychodzi ale znośnie, chociaż CEA nawet nie skomentuję Laughing
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2015 11:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla poszukujących pakietów badań wciąż najtańsza wydaje się ta trójka:
1. Slovgen
2. Eurovetgene
3. Genomia

i to dokładnie w tej kolejności, jak wyżej.

Podstawowe dla rasy badania są dostępne u nich w pakietach:
MDR1+PRA: S: 50 EUR, E: 93,33 EUR, G: 102 EUR
MDR1+PRA+HC: S: 78 EUR, E: 131,76 EUR, G: 148,75 EUR

Niestety CEA jest tylko w pakiecie w Eurovetgene: CEA+MDR1+PRA+HC 184,90 EUR (kiedyś było też w Slovgenie - dużo taniej, ale się zmyło).

Jeżeli ktoś myśli o dodatkowych badaniach jak DM czy CMR1, to robią się schody, bo najczęściej nie ma ich w pakietach razem z testami aussikowymi, albo pakietuje się je z naszego punktu widzenia zupełnie bez sensu - czyli DM w osobnym pakiecie z czymś tam jeszcze, CMR1 w zupełnie innym pakiecie z czymś tam jeszcze. Dla tych testów najtańsza i najsensowniejsza wydaje się oferta VHLGenetics. Do zeszłego roku nie mieli wyjątkowo atrakcyjnych cen (tylko pojedyncze testy po 40-60 EUR poza droższymi wyjątkami), ale wprowadzili pakiety wg grup FCI. Dalej nie ma szału, bo w pakietach jest dużo nikomu niepotrzebnych testów dobranych na zasadzie "zebrać najtańsze i nie do końca chodliwe testy w pakiet i zareklamować", ale dla kogoś poszukującego tych dodatkowych badań dla aussików (nazywam je testami "drugiego rzutu"), taki pakiet "H474 CombiBreed FCI Group 01" zawiera oprócz 14 różnych testów także: DM, HUU, CMR1 jak i MH, NBT, czy PLL (to ostatnie trochę na wyrost, bo nigdzie nie znalazłem opisanych przypadków powiązań PLL z aussikami, ale wiem, że w Niemczech jest to dość popularne badanie - może z uwagi na przypadki choroby u borderów). I to wszystko w cenie 55 EUR (bez VAT). Ten pakiet nawet lepiej zamawiać w Certagenie (należy do VHLGenetics), bo mają tę samą ofertę (łącznie z oznaczeniami i kodami testów), a VAT w Niemczech jest niższy niż w Holandii.

W tej sytuacji polskie ceny nie są w ogóle atrakcyjne. Ani te z vetlabu, ani z laboklinu nie pozwalają złożyć konkurencyjnych kosztowo pakiet testów (z laboklinu znam tylko ceny z listopada 2013: MDR1: 160 PLN, HSF4: 180 PLN, CEA (optigen) 550 PLN, PRA (optigen) 600 PRA (inny lab) 310 PLN, DM 255 PLN - ceny dla klinik, dla klientów indywidualnych 30% drożej). W Polsce to się chyba opłaca robić tylko MDR1, jeśli komuś nie zależy na innych testach i na tym zamierza poprzestać - bo blisko i niezbyt drogo (150-160 PLN).

Laboratoria rosyjskie z tabeli póki co pomijam w rozważaniach. No chyba, że sam coś przetestuję... Ale taki Zoogen z Sankt-Petersburga jest znanym i uznanym laboratorium od wielu lat, a pakiet PRA+CEA+MDR1+DM+HUU za 5300 RUB (360-370 PLN) może kusić.

Stany Zjednoczone też pomijam - z innych nieco względów. Albo nie mają interesujących pakietów, albo te, które są, mają drobne "ale". Superpakiet w Animal Genetics CEA+HC+MDR1+CMR1+CD+DM za 180 USD korzysta z "nieoptigenowego" markerowego testu CEA, a 180 USD za ten zestaw bez uwzględniania wyniku CEA, to już nie jest tak przyjemnie. Drugi superpakiet a nawet hiperpakiet w Paw Print Genetics CEA+CD+DM+HC+HUU+MDR1+CMR1+NCL6+PRA jest całkiem OK, tylko wydać tak na dzień dobry 333 USD - też nie do końca przyjemnie. Z tego wszystkiego najciekawiej wychodzi promocyjny pakiet na 5 badań w GenSol Diagnostics w sumie za 150 USD. Tylko, żeby się załapać na tę promocję, trzeba brać wszystko, co dla aussików mają: HC+MDR1+CMR1+HUU+DM. Czyli pomieszane badania "pierwszego rzutu" z "drugim rzutem". Dla kogoś, kto HC czy MDR1 nie potrzebuje, albo robił gdzie indziej, atrakcyjność tej promocji spada.

Oczywiście dla zagranicy dochodzi problem wysyłki próbek - albo tanio szczoteczki (ale przy większej niż 1 ilości psów w stadzie dochodzi problem zagwarantowania sobie "czystości osobniczej" próbki), albo drogo i skomplikowanie logistycznie krew (za to pewność co do "czystości").
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2015 12:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że teraz Patrycja Danikowa napisała do rosyjskiego zoogenu żeby się dowiedzieć co i jak. Byłoby całkiem fantastycznie, gdyby się to udało bo wychodzi nieporównywalnie taniej niż gdziekolwiek.
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2015 13:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie powinno być problemu z samym zoogenem. Widać, że są przygotowani na klientów zagranicznych (strona tłumaczona na kilka języków). Do tego można im słać próbki zaschniętej krwi - no może nie w tak wyrafinowanej formie jak na blood cards do Stanów Zjednoczonych, bo przyjmują papier/gazę nasączone krwią (dawny duch pomysłowego Dobromira jak nic Smile ). I wreszcie łatwo im płacić PayPalem. Wyniki wydają w formie własnych certyfikatów na "pseudowartościowym" papierze po rosyjsku i angielsku. Dla mnie wygląda w porządku... Nie widzę możliwości, żeby ktoś (oceniający później te badania) kręcił nosem, bo mu się lab nie podoba. Wolę taki Zoogen niż sytuację jak w brytyjskim Kennel Clubie, gdzie do do papierów psa wpiszą wyniki badań tylko laboratoriów, które mają licencję na Wielką Brytanię. Czyli nie można skorzystać z usług legalnego labu na Słowacji i wykonać badania na PRA-prcd, bo uznany będzie tylko certyfikat Optigenu, a mamy podobno XXI wiek, brak granic, wspólny rynek i możliwość zakupów, zawierania transakcji i zlecania usług tysiące kilometrów od domu... Sad
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Pią Maj 01, 2015 18:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drobna zmiana w ofercie Animal DNA Diagnostics (patrz właściwy wątek na forum).

W planach większe uzupełnienie Smile - tylko czasu brak... Sad
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Sob Paź 31, 2015 23:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tabelka chciałaby zrobić wielki come back, ale póki co, stać mnie jedynie na niewielki comebaczyk... brak czasu Sad

Powoli dojrzewa w autorze potrzeba innego zorganizowania coraz większej masy informacji wepchniętych do tabelki. Są pewne pomysły i idee, którym na razie było dane ujrzeć światło dzienne w nowym sposobie generowania listy testów i mutacji. Jak się sprawdzi, to i lista labów oprze się na tym pomyśle. Ale to szczegóły techniczne... nieciekawe dla postronnych...

Za to specjalnie dla postronnych trzy nowości:

1. Lista testów i mutacji została rozszerzona o pozycje pominięte w zestawieniu ASHGI. Dodatkowo w genach umaszczeń pojawiła się informacja o poszczególnych allelach.

2. Do listy laboratoriów dodano chorwackie AnimaLabs. W skrócie: jest niestety drożej niż w Slovgenie (choć obecny Slovgen to już nie to... Sad ), ale taniej niż w czeskiej Genomii. To poziom słoweńskiego Eurovetgenu. Za to mają test na CEA - także dostępny w pakiecie.

3. Zaktualizowano ofertę fińskiego Genoscopera. Jest lepiej niż kiedyś (niższa cena i dodany test na CD, NCL8 rare variant), ale wciąż szkoda że z uwagi na ograniczenia patentowe nie jest tak dobrze, jak mogłoby być. Bo każda próbka wysłana do Helsinek jest badana na ponad 150 chorób - także na MDR1, DM, czy UWAGA! UWAGA! CEA. Niestety wyniki są dostępne tylko dla Finów (MDR1) i Rosjan (CEA, MDR1, DM). Byłoby miło, gdyby za te 99 EUR można było dostać w zasadzie wszystko poza PRA-prcd...
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za aktualizacje, dla mnie teraz temat coraz bardziej bieżący i, no, niestety niezbyt wesoły z tymi cenami, dostępnością i w ogóle całym bajzlem...
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakby gdzieś było taniej MDR na zbiorowe zamówienie, to ja bym była chętna.
Z innymi rzeczami się wstrzymam, bo nie są aż tak pilne...
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Sro Lis 04, 2015 09:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Specjalnie dla Ciebie Urszulo:
ceny: łącznie | za 1 test | za 1 test w zł

zoogen.org (Rosja):
1*MDR1 - 1400 RUB | 1400 RUB | 87,64 zł

www.gensoldx.com (Stany Zjednoczone):
5*MDR1+shipping (USPS First Class) - $157,00 | $31,40 | 122,49 zł

www.slovgen.sk (Słowacja):
5*MDR1 - 150,00 € | 30,00 € | 127,93 zł
6*MDR1 - 150,00 € | 25,00 € | 106,61 zł

wszystko przy założonych kursach sprzed chwili:
USD/PLN: 3,901
EUR/PLN: 4,2643
RUB/PLN: 0,0626

Slovgen - sprawdzony, dobra cena przy 6 próbkach,
GenSol - laboratorium na Florydzie z ciekawą polityką cenową (wszystko po $40), a od 5 próbki cena spada do $30. Niestety za oceanem, doliczają opłatę za wysłanie wyników (stąd to dodatkowe $7) i nic więcej o nich nie wiem,
Zoogen - rewelacja cenowa już od 1 próbki, ale to Rosja, co samo w sobie dla niektórych może być wyzwaniem. Sam lab jest powszechnie uznanym i działającym długo - w domyśle wiarygodnym - przedsięwzięciem w tamtych rejonach...

A tabelka w warstwie merytorycznej wymaga nieco przeglądu i aktualizacji. Na razie zajmuje się nią w warstwie czysto technicznej (żeby ogarnięcie aktualizacji, było jak najmniej uciążliwe)...
_________________
testy genetyczne dla aussików


Ostatnio zmieniony przez HSM dnia Czw Lis 05, 2015 12:31, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Sro Lis 04, 2015 16:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zoogen rewelacja cenowa, ale ja trzy razy próbowałam się z nimi skontaktować- na próżno...
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Reklama






Wysłany: Sro Lis 04, 2015 16:33    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group