Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Animal DNA Diagnostics - informacje na temat labu (DNA)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
HSMDołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Pią Mar 04, 2016 14:30    Temat postu: Animal DNA Diagnostics - informacje na temat labu (DNA) Odpowiedz z cytatem

Informacje ogólne o laboratorium

Animal DNA Diagnostics jest brytyjskim laboratorium oferującym szereg testów genetycznych dla psów, kotów i koni. Wprawdzie nie jest to duży ośrodek na miarę holenderskiego VHLGenetics czy z niemieckiego Laboklinu. Nie mają w swojej ofercie tak imponującego zestawu testów. Nie prowadzą też badań jak brytyjski Animal Health Trust. Ich ceny - może nie robią wrażenia na klientach z Wielkiej Brytanii, a już dla nas (przyzwyczajonych do niedawnej "taniości" słowackiego Slovgenu i generalnie przystępnych cen różnych laboratoriów w Europie Środkowej i Wschodniej) mogą być niemiłym zaskoczeniem. To wprawdzie 30-40-50, ale już nawet nie EUR tylko GBP, co nieco zmienia postać rzeczy. Czy w tej sytuacji w ogóle warto zawracać sobie głowę tym niewielkim laboratorium...?

Z pewnych powodów - o których postaram się napisać dalej - mimo wszystko warto wiedzieć o ich istnieniu i ofercie. W konkretnych przypadkach Animal DNA Diagnostics może być całkiem rozsądnym wyborem, a może nawet jedynym... Sam miałem okazję raz skorzystać z ich usług, dzięki czemu jestem w stanie zawrzeć poniżej kilka uwag praktycznych (przy czym aktualność tych uwag - w odróżnieniu od oferty przedstawionej na marzec 2016 - dotyczy marca 2015 roku, ale nie sądzę, by zaszły tam jakieś drastyczne zmiany).


Laboratorium ma siedzibę w Cambridge, w okolicy powiedzmy magazynowo-biurowej Wink. Czasem mam wrażenie, że lepiej by było, gdyby nie sprawdzać, jak wygląda okolica szacownej instytucji, którą się interesujemy Smile. W adresie brak jest numeru domu, posesji - tylko dumnie brzmiące "William James House". W każdym razie korespondencja dochodzi i nie powinno to stanowić problemu. Strona Animal DNA Diagnostics poza prezentacją oferty pozwala na wybór i zamawianie konkretnych testów. Poza tym laboratorium posiada konto na Twitterze i Facebooku, gdzie zamieszczane są informacje dotyczące aktualnych zmian, promocji i nowości. Kontakt drogą mailową info@animaldnadiagnostics.co.uk jest sprawny i bezproblemowy. Podejrzewam, że taki sam byłby kontakt telefoniczny (na stronie podane są numery: biurowy i komórkowy - z wyraźną zachętą do dzwonienia nawet poza godzinami pracy). To wszystko najprawdopodobniej wynika z faktu, że samo laboratorium to swego rodzaju one-man business, a w zasadzie one-woman business. Jakkolwiek byśmy się z laboratorium kontaktowali i tak spotkamy dr June Swinburne. Także jej nazwisko widnieje na certyfikatach. To ma swoje dobre strony - łatwo nawiązać kontakt z "żywym człowiekiem" po drugiej stronie i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Oferta testów

Oferta laboratorium - jak już wspomniałem - nie jest rozbudowana i mieści się na jednej stronie (dla trzech gatunków zwierząt: w kolejności psy, koty, konie). Z jej poziomu (rozwijając "Show info") można też wybrać docelową rasę i zamówić test (co wymaga założenia jeszcze swojego profilu w webshopie).

oferta i ceny aktualne na 04.03.2016 dla zamówień on-line przez webshop; ceny na stronach laboratorium (podane poniżej) nie uwzględniają podatku VAT, który jest doliczany do zamówienia w webshopie; stawka podatku VAT na badania w Wielkiej Brytanii to 20%

  testy z listy ASHGI:
 1. CD - 40,00 GBP (test oznaczony jako dedykowany wyłącznie malamutom, ale właściwy także dla ozików; przez mechanizm działania webshopu może być niedostępny dla kogoś, kto chciałby zbadać ozika, dlatego najprawdopodobniej konieczny byłby wcześniejszy kontakt z laboratorium)
 2. DM - 55,00 GBP (test tak naprawdę wykonywany przez Laboklin; z uwagi na prawa licencyjne i politykę sublicencji - a właściwie jej brak - ze strony Laboklinu większość laboratoriów nie oferuje testów na DM, bądź przyjmuje od klientów próbki, by samemu zamawiać te testy w Laboklinie; w tej sytuacji zasadność zlecania tego testu akurat w Animal DNA Diagnostics jest wysoce wątpliwa)
 3. HCM (opisywane też jako IGS, B12 Def.) - 40,00 GBP - właściwy powód zainteresowania tym laboratorium.
  Animal DNA Diagnostics jest jednym z niewielu miejsc w Europie, które mają w swojej ofercie ten test dla ozików. Nie ma go u takich konkurentów jak Laboklin, VHLGenetics, Antagene, czy inne duże laboratoria. Do niedawna byłem nawet przekonany, że są jedyni w Europie. W tej chwili znam jeszcze tylko jedno miejsce, które chwali się tym testem - chorwacki AnimaLabs. Choć tego ostatniego nie miałem okazji wypóbować. Z pewnością test w Animal DNA Diagnostics oparty jest o metodologię i rozwiązania z amerykańskiego PennGen Laboratories. Świadczy o tych chociażby restrykcyjne ograniczenie rodzaju próbek przyjmowanych na potrzeby tego testu. O ile w innych przypadkach można przesyłać komórki nabłonkowe na szczoteczkach cytologicznych, to dla badania HCM wymagana jest już krew EDTA.
 4. HUU - 30,00 GBP
 5. Locus E - 33,00 GBP
 6. Locus B - 33,00 GBP

  testy nieumieszczone na liście ASHGI, ale właściwe ozikom:
 7. NBT - 42,50 GBP

  testy spoza listy ASHGI, niekojarzone z ozikami - tu mam w zasadzie na myśli jeden test (z nieznanych dla mnie powodów przez niektórych hodowców fundowany ozikom):
 8. PLL - 33,00 GBP

  i pakiety zawierające powyższe:
 9. pakiet Locus B i Locus E - 50,00 GBP


  Jak widać z powyższego, własna oferta dla ozików jest skromna. Dodatkowe testy dostępne są dla border collie:
 • IGS (ale w wersji "borderowej" - czyli z badanym genem CUBN) - 40,00 GBP
 • NCL - 30,00 GBP
 • TNS - 50 GBP
 • pakiet NCL i TNS - 72,50 GBP
 • pakiet IGS, NCL i TNS - 110,00 GBP
 • profil DNA i weryfikacja pokrewieństwa dla psów ISDS - 25,00 GBP - to drugi powód, dla którego warto zainteresować się istnieniem tego laboratorium - a przynajmniej właściciele psów zarejestrowanych w ISDS.
  Nie znam wprawdzie szczegółów i wymagań programu DNA Profiling and Parentage Verification w ramach ISDS, więc nie wiem, na ile przypominają one chociażby ASCA DNA Program. Na przykład czy korzystanie z usług jednego, konkretnego laboratorium jest w tym przypadku wymogiem, czy ta oferta to tylko ułatwienie. A także na ile wymóg sporządzenia profilu jest warunkiem hodowli w ISDS. To zapewne wiedzą sami zainteresowani Smile. Osobiście pobieżna lektura stron ISDS wykazała, że chcąc u potomstwa wykorzystywać na przykład wyniki badań DNA rodziców w kierunku CEA (zapis "wolny z rodowodu"), należy przejść procedurę ustalenia profili genetycznych i weryfikacji pokrewieństwa. W każdym razie oferta Animal DNA Diagnostics na badania w cenie 25,00 GBP (z opcją rabatów 10%/20% dla większej ilości próbek - od 10/od 20) znajduje się także na stronach ISDS.


Wreszcie trzeci powód, dla którego można rozważać skorzystanie z usług Animal DNA Diagnostics - pośrednictwo w przesyłaniu próbek do Optigenu.

Klienci, którzy z różnych powodów preferują wysyłkę próbek krwi EDTA (zamiast materiału na szczotkach cytologicznych), w kontaktach z Optigenem napotykają dosyć istotną barierę odległości. Wysyłka probówek za ocean zwykłą pocztą (bez względu na rodzaj wybranej usługi) może być albo niepraktyczna i pozbawiona racjonalnego uzasadnienia (z uwagi na wydłużony czas przesyłki i niemożnosć zachowania właściwych warunków transportu), bądź nawet niemożliwa (z uwagi na regulacje operatora lub władz państwowych). Można oczywiście zlecać wysyłkę wyspecjalizowanym firmom kurierskim, które dostarczą próbki nawet następnego dnia po nadaniu. To jednak winduje koszty całej operacji do abstrakcyjnego poziomu...

W tej sytuacji Animal DNA Diagnostics - korzystając z oficjalnej współpracy z Optigenem, na mocy zawrtego porozumienia - oferuje swoje pośrednictwo. Z próbek nadsyłanych do Cambridge wyodrębniany jest materiał do analizy i w tej formie, niewrażliwej na czas transportu, przesyłany do Stanów Zjednoczonych. Samo zamówienie klient składa samodzielnie w Optigenie (wybierając testy, drukując formularz) i stamtąd też otrzymuje wyniki, certyfikaty. Za wyodrębnienie materiału i pośrednictwo Animal DNA Diagnostics pobiera opłatę 10,00 GBP (niezależną od ilości nadesłanych za jednym razem próbek). Usługa ta dotyczy niemal wszystkich testów z oferty Optigenu (poza dwoma, niezwiązanymi z ozikami). Samo laboratorium gwarantuje wysoką jakość i chwali się ponad 1000 przesłanych bez zastrzeżeń próbek.

Niestety wszystko powyższe ma większy sens z perspektywy brytyjskiej, bo z Polski nie wygląda to już tak doskonale. Chcąc ominąć ocean i tak musimy jakoś dostarczyć próbki do tego Cambridge... Sad

Wreszcie oferta rabatów i zniżek - w przypadku Animal DNA Diagnostics nie jest - niestety - rozbudowana i raczej szaremu Kowalskiemu może być trudno - z uwagi na progi ilościowe - z nich skorzystać. I tak:
 • zamówienia od 10 testów mogą liczyć na 10% zniżki,
 • zamówienia od 20 testów mogą liczyć na 20% zniżki.

Do uzyskania zniżki (odpowiedniego kuponu rabatowego) konieczny jest wcześniejszy (przed złożeniem zamówienia) kontakt mailowy bądź telefoniczny z laboratorium.

Warto dodać, że jak do tej pory laboratorium regularnie oferuje rabat z okazji Cruftsa (ostatnio w wysokości 20%). Ze zniżki można skorzystać, odwiedzając stoisko Animal DNA Diagnostics na wystawie Smile lub we skazanym terminie zamawiając testy w webshopie z wykorzystaniem kuponu rabatowego (w 2016 r. "CRUFTS2016"). Jeśli ktoś planuje skorzystać z ich usług, warto poczekać...


Rejestracja, składanie zamówień, płatność i wysyłka próbek

Zamawianie badań w Animal DNA Diagnostics przypomina wizytę w standardowym sklepie internetowym: jest koszyk, kasa, jest rejestracja klienta... tylko towar trochę nietypowy Smile.
 • Najlepiej całość rozpocząć od założenia swojego profilu. Wprawdzie ofertę można przeglądać i bez tego, ale i tak po wybraniu badania/rasy psa w końcu pojawia się konieczność zalogowania/rejestracji. Osobno wprowadza się swoje dane (jako zamawiającego) oraz dane psa (którego będą dotyczyć zamawiane testy). Oczywiście każdy zamawiający może mieć więcej niż jednego psa, a raz wpisane dane mogą być wykorzystane nie tylko na potrzeby bieżącego zamówienia, ale także do zamówień w przyszłości.

 • Jeżeli pies, którego chcemy zbadać, jest właśnie w trakcie rejestracji w macierzystej organizacji kynologicznej i nie znamy jeszcze "docelowych" numerów rejestrów/rodowodów, a być może nawet właściwej i końcowej formy imienia i przydomka, to przy dodawaniu go do naszego konta, należy wyraźnie zaznaczyć, że podane imię ma charakter tymczasowy oraz nie wypełniać danych rejestru. Certyfikat badania nie zostanie wystawiony do momentu, aż właściciel nie dostarczy mailowo właściwych danych psa.

 • Wszystkie wprowadzane do webshopu informacje należy starannie zweryfikować, gdyż w sposób bezpośredni "wędrują" na wydawane przez laboratorium certyfikaty. Ewentualne błędy i przeinaczenia są oczywiście do odkręcenia, ale warto samemu zadbać o poprawność danych zawczasu, gdyż ponowne wystawienie certyfikatu z uwagi na zauważone (a niezawinione przez laboratorium) błędy jest odpłatne (5,00 GBP).

 • Istnieje też możliwość składania zleceń na tradycyjnym papierowym formularzu, drukowanym samodzielnie przez klienta. Jednak nie wydaje się to rozwiązaniem wartym uwagi, ze względu na obciążenie tego typu zleceń dodatkową prowizją w wysokości 10% zamówienia.

 • Po założeniu profilu, wprowadzeniu danych psa i wybraniu konkretnego badania bądź zestawu badań zamówienie zyskuje status oczekującego na płatność, a po jej uiszczeniu laboratorium albo wysyła pakiet testowy ze szczoteczkami cytologicznymi i kopertą zwrotną, albo oczekuje na materiał dostarczony samodzielnie przez klienta (z wykorzystaniem własnych szczoteczek bądź probówek). Przy składaniu zamówienia w webshopie (wypełniając kolejne pozycje) nie pojawia się żadna strona z podsumowaniem. Stąd nie polecam "testowania" systemu przez dodawanie do koszyka badań (chociażby po to, by sprawdzić cenę z uwzględnieniem podatku VAT), bo po prostu już w tym koszyku zostaną Sad, w oczekiwaniu na płatność.

 • Płatność za badania może być uregulowana:
  • czekiem (wystawionym w GBP i choć tego wyraźnie nie zaznaczono, najprawdopodobniej płatnym wyłącznie w brytyjskim banku - co w zasadzie eliminuje tę opcje w naszym przypadku),
  • kartą płatniczą,
  • przelewem na rachunek laboratorium


  Niestety Animal DNA Diagnostics do rozliczeń transakcji kartowych korzysta z miejscowego operatora SagePay, który z nieznanych mi względów bywa wybredny w stosunku do polskich, ale nie tylko, kart. Sam próbowałem początkowo zapłacić za zamówione badanie właśnie polską kartą. Niestety ta transakcja została odrzucona... i to kilkukrotnie (a skorzystałem z co najmniej trzech kart, wydanych w trzech różnych polskich bankach, w tym jednej wirtualnej i jednej embosowanej/wypukłej, ale wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem), a ja zostałem z zamówionym i czekającym na płatność badaniem. Problem z obsługą obcych kart przez SagePay jest znany właścicielce laboratorium. June Swinburne uprzedzała mnie o ewentualnych problemach ("klienci skarżą się na trudności"), a po mojej kapitulacji próbowała nawet dowiedzieć się, czy strona SagePay zgaszała jakieś szczególne i konkretne zastrzeżenia do moich kart... Niestety nie byłem za bardzo pomocny, bo takowych po prostu nie było Sad.

  Ostatecznie zdecydowałem się na standardowy przelew SWIFT z polskiego do brytyjskiego banku. W moim przypadku było to droższe (choć nie rujnujące) rozwiązanie. Warto pamiętać, że tego rodzaju przelew (na rachunek w GBP) nie jest transgranicznym przelewem SEPA w EUR i w bankach będzie zazwyczaj droższy niż tzw. "przelewy europejskie", za które zazwyczaj pobierana jest zryczałtowana, stała opłata 5-7 PLN.

  Osoby z żyłką "spekulacyjną" mogą rozważyć żonglowanie walutami. Laboratorium umożliwia płatność w GBP, EUR i USD. Nie wiem według jakiego kursu wymiany następują te przeliczenia w webshopie. Może się okazać, że wybór innej waluty (zastosowanie innego kursu z kolei po stronie naszego banku) ostatecznie da kwotę niższą w złotówkach. Nie wiem, nie próbowałem...

 • Laboratorium (u psów) przyjmuje próbki w formie szczoteczek cytologicznych z pobranymi z wewnętrznej strony polika komórkami nabłonkowymi (standardowo) bądź krew w probówkach EDTA (na życzenie klientów lub obowiązkowo w przypadku badania HCM dla ozików).

 • Potwierdzenie pochodzenia próbki (np. w formie podpisu i pieczątki weterynarza) nie jest konieczne i można je pominąć. Jednak warto rozważyć zdobycie takiego podpisu (bez względu na to, czy wysyłana próbka to szczoteczki cytologiczne, czy probówka z krwią). Odpowiednie miejsce na taki podpis znajduje się zarówno na kopertach na próbki wysyłanych w pakietach testowych przez laboratorium, jak i w papierowym formularzu zlecenia badań (jeśli ktoś zdecydował się z niego skorzystać). Nawet jeśli nie korzysta się z zestawy testowego laboratorium (np. wysyła się własne szczoteczki cytologiczne, albo krew) można samodzielnie do próbki dołączyć dokument o dowolnej formie, z którego będzie jednoznacznie wynikało, ze przesyłany materiał został pobrany od wskazanego zwierzęcia. Razem z wysyłaną przez mnie do Cambridge probówką przesyłany był dosłownie kilkuzdaniowy dokument, w którym weterynarz potwierdzał identyfikację psa, od którego pobierał krew. Dzięki temu Animal DNA Diagnostics na wydanym przez siebie certyfikacie powtórzyło tę informację (kto pobrał krew i kto dokonał identyfikacji psa).

 • Do próbek nadsyłanych do Wielkiej Brytanii z krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii (szczoteczki czy krew) należy załączyć specjalną informację Animal Health and Veterinary Laboratories Agency - do pobrania ze strony laboratorium, co w zasadzie sprowadza się wyłącznie do wydrukowania i umieszczenia w przesyłce pojedynczej kartki Smile.
  Próbki (szczoteczki, włosy w testach dla koni) wysyłane z innych krajów podlegają innym obostrzeniom i w związku z tym należy je zaopatrzyć w stosowną dokumentację. Ale to dla nas nieistotne szczegóły...

 • Należy unikać wysyłki, która prowadzi do dostarczenia próbek na miejsce w czasie weekendów, świąt i przerw w pracy. O terminach przerw laboratorium informuje na swojej stronie. Co do zasady próbki nadsyłane od poniedziałku są obrabiane bez zbędnej zwłoki.

 • Próbki są przerachowywane w laboratorium do 5 lat (celem późniejszego ich wykorzystaniu przy ewentualnych zleceniach). Nie dotyczy to przypadków, kiedy wyodrębnienie materiału doprowadziło do całkowitego wykorzystania nadesłanej próbki. Każdorazowo zaleca się kontakt z laboratorium w celu ustalenia, czy istnieje możliwość wykorzystania przechowywanych próbek. Pięcioletni okres przechowywania próbek nie oznacza też gwarancji ich dostępności i wystarczającej jakości, a jedynie zapewnienie właściwych i racjonalnych warunków.

 • Przykładowy certyfikat wydany przez laboratorium można obejrzeć poniżej.

kliknięcie w obrazek prowadzi do wersji z możliwością powiększenia


Jeżeli jesteś zainteresowana/y ofertą innych laboratoriów, możesz przeczytać mój (podobny w formie i treści) opis:
lub skorzystać z zestawienia różnych laboratoriów na świecie w ozikowo-testowo-labowej tabelce - adres w stopce moich wiadomości.

EDYTOWANE 09.03.2016 - dodano na koniec link do informacji na temat Slovgen
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama


Wysłany: Pią Mar 04, 2016 14:30    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group