Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

katarakty
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Pią Lut 15, 2008 08:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Test bedzie dostepny od marca 2008 przez Fundacje Animal Health Trust w Wielkiej Brytanii. www.aht.org.uk
Maja podac wiecej informacji na swojej stronie kiedy rusza z procedura testowania, wtedy napisze konkretnie co i jak wysylac.
Pewnie bedzie to drogie, widze, ze inne ich testy kosztuja ok. 70 funtow za test (brrr), ale ja np. odloze te kase i przetestuje, bo wiem, ze mam w rodowodzie "podejrzane" psy. W zasadzie wiekszosc z nas ma w rodowodach podejrzane psy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pią Lut 15, 2008 08:22    Temat postu:

Powrót do góry
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja już wiem, że miotowa siostra Choco posiada jeden zmutowany gen Sad
I to nawet bez bezpośredniego wyniku jej badania. Dwójka jej dzieci z dwóch miotów także posiada po jednej kopii, a ponieważ ojciec jednego z miotów jest "czysty" to wiadomo, że mutacja musiała pójść po matce. Z kolei inne z jej dzieci jest "czyste", z czego wynika, że Riga jest heterozygotą (ma jedną kopię genu normalną i jedną zmutowaną).
Skąd to wiem? W Finlandii robiono badania i bardzo dużo hodowców aussie zgłosiło do nich swoje psy. (Przy okazji mają wyniki za darmo Wink)
A u Rigi w zeszłym roku stwierdzono równocześnie objawy zaćmy starczej i młodzieńczej, choć były wątpliwości odnośnie jakiego typu są to zmiany. Teraz już wiadomo, że w tej sytuacji najprawdopodobniej jest to faktycznie zaćma dziedziczna.
W ogóle okazało się, że bardzo dużo aussików ma tę mutację! W tej chwili nie mam pojęcia, ile ich przebadano i u jakiego procenta stwierdzono mutację, ale postaram się dowiedzieć. Na szczęście u wielu z tych psów objawy pojawiają się późno i są łagodne (ogromna większość na razie nie ma objawów). Zaćma ujawniająca się tak późno raczej nie daje poważnych objawów. Co nie zmienia faktu, że wyniki nie są takie wesołe...
Sprawdzę też czy będzie można badać psy także w Finlandii (niestety zarówno WB jak i Fin. należą do drogich krajów)
Na test DNA Choco nie zdecyduję się, ale z ciekawości zbadam jej napewno oczka klinicznie...
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj temat o teście na fińskim forum aussikowym:
http://keskustelu.australianpaimenkoirat.net/thread.php?forumid=5&threadid=7023
Ludzie podają wyniki swoich psów.
I już widzę, że kolejne dziecko Rigi ma mutację...
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiam sie czy po tym jak ludzie przebadaja psy nie trzeba bedzie zmienic zalecen i jednak rozmnazac psow z jedna kopia genu, bo inaczej pula genetyczna moze ulec ogromnemu zawezeniu. Ale pozyjemy, zobaczymy. W niekotrych rasach dotknietych PRA (np. ACD) rozmnaza sie osobniki, ktore sa affected (ale z osobnikami czystymi). Tyle, ze PRA jest recesywne, a zacma dominujaca.

Ulu, dowiedz sie czy i jak mozna te badania przeprowadzic przez Finlandie, moze sie to okazac szybsze i latwiejsze niz UK. Ja nie rozumiem nawet tych wynikow podawanych na finskim forum, bo ten jezyk to dla mnie czarna magia.

Rozumiem, ze to jest wolny:
ei kanna mutaatiota lainkaan ?

jedna kopia:
kantaa yhden kopion mutaatiosta ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myriad napisał:
Zastanawiam sie czy po tym jak ludzie przebadaja psy nie trzeba bedzie zmienic zalecen i jednak rozmnazac psow z jedna kopia genu, bo inaczej pula genetyczna moze ulec ogromnemu zawezeniu. Ale pozyjemy, zobaczymy. W niekotrych rasach dotknietych PRA (np. ACD) rozmnaza sie osobniki, ktore sa affected (ale z osobnikami czystymi). Tyle, ze PRA jest recesywne, a zacma dominujaca.


Dokładniej to są różne typy PRA u różnych ras, ale większość faktycznie recesywna.
Nie jestem pewna czy w tej sytuacji, jako "affected" określa się psy niosące recesywny gen - nie są chore, lecz są tylko nosicielami "carrier".
Jak teraz przeglądam bazę, to jednak nie ma aż tyle z mutacjami (chyba, że się ludzie nie chwalą Wink) - tylko akurat w znajomej hodowli wyszło z kilku miotów ponad 1/3 psów z tym genem.
Ale oficjalnych statystyk na razie nie ma.
Z Finlandii do badań oddało krew około 200 psów. Ale były też psy z innych krajów.

Cytat:

Ulu, dowiedz sie czy i jak mozna te badania przeprowadzic przez Finlandie, moze sie to okazac szybsze i latwiejsze niz UK.


Spytałam i jednak test będzie dostępny tylko w UK.

Cytat:

Ja nie rozumiem nawet tych wynikow podawanych na finskim forum, bo ten jezyk to dla mnie czarna magia.

Rozumiem, ze to jest wolny:
ei kanna mutaatiota lainkaan ?

jedna kopia:
kantaa yhden kopion mutaatiosta ?


Świetnie sobie poradziłaś Very Happy
A "kantaa kahta mutaatiota" znaczy, że niesie dwie
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
stereo



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 2565
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myriad napisał:
Rozumiem, ze to jest wolny:
ei kanna mutaatiota lainkaan ?
jedna kopia:
kantaa yhden kopion mutaatiosta ?

Ja się domyśliłam po emotikonkach Laughing
_________________
Pozdrawiamy
Karolina, Negra i Java
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 06:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Test jest już dostępny: http://www.aht.org.uk/genetics_tests.html

Napewno to duży postęp i pomoc dla hodowców, ale nie można zapominać o pewnych kontrowersjach, które budzi. Z pewnością bowiem ten jeden gen nie wystarcza do wystąpienia choroby. Jak podała mi znajoma, u 31 fińskich aussie wykryto przynajmniej jeden zmutowany gen (ogromna większość to heterozygoty, na forum są wymienione tylko 2 psy homozygotyczne), ale jak dotąd tylko u 4 z nich stwierdzono zaćmę. Fakt, że sporo z nich to psy jeszcze młode. (Jak będę miała czas, to przeanalizuję to.) Dwójka z dotkniętych zaćmą to 9-letnie, miotowe rodzeństwo, można więc przypuszczać, że pechowo ich rodzice nieśli te dodatkowe geny, które zwiększają szanse wystąpienia zaćmy. Co ciekawe, suczka, u której zaćma wystąpiła szybko i jest poważna (chyba najpoważniejszy przypadek w Finlandii), jest heterozygotą, a jej miotowy brat, u którego pojawiła się później i w łagodniejszej formie, jest homozygotą. To świadczy jednak tylko o tym, że mutacja faktycznie ma charakter dominujący a suczka musiała "złapać" te "gorsze" geny modyfikatory niż jej brat.
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Sro Mar 12, 2008 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemniej mysle, ze jednak warto ten test zrobic. Oczywiscie, ze jednorazowo jest to niezly wysilek finansowy, zwlaszcza jesli ma sie wiecej psow do zbadania, ale "zwroci" sie w nastepnych pokoleniach, no i w zdrowych szczeniakach.
Ja zamowilam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 19:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swietny artykul o nowych testach na zacme:

http://www.ashgi.org/articles/eyes_cataract_conundrum.htm

Jednoczesnie donosze, ze Ida jest z rodowodu wolna (czysta mamusia i tatus), a testy moich pozostalych czarnuchow yhm... leza na polce jak wyrzut sumienia. Ale zrobie, zrobie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lip 26, 2008 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje dla Idy i oczywście bardzo się cieszę z wyniku ojca Myriadków.
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 08, 2008 21:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i stało się, jedno z dzieci Rigi (siostry Choco) ma zdiagnozowaną zaćmę w wieku 5 lat... Pies ten zdążył do tej pory dorobić się czterech miotów.
Dlatego jednak warto robić to badanie...

Choc zdiagnozowano też ostatnio zaćmę u dwóch fińskich psów z wynikiem +/+ (bez tej mutacji), bo to niestety nie jedyny gen zwiększający ryzyko tej choroby...

P.S. A w Finlandii można jednak robić test. Koszt jest podobny jak w WB.
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 15, 2008 15:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj kontakt do laboratorium fińskiego:
http://www.canigen.com/english_pages/
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Sty 26, 2009 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tym razem dobra nowina Very Happy
Oboje rodzice Rivy ("narzeczonego" Asti Wink) są wolni od mutacji, co oznacza, że Riva jest od niej także wolny z rodowodu! Very Happy
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Sty 26, 2009 21:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy Very Happy Very Happy
nie ma to jak czytac dobre wiesci!!!
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ala



Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 5473
Skąd: Zakopane

PostWysłany: Wto Sty 27, 2009 08:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo sie cieszymy Very Happy
_________________
Pozdrawiam
Ala & Shanti

Jantar [']
Majki (Maine Coon) [']
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama






Wysłany: Wto Sty 27, 2009 08:39    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 2 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group