Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

MDR1 - leki niebezpieczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bozena



Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 228
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 00:18    Temat postu: MDR1 - leki niebezpieczne Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że zakładam nowy wątek, ale obecny o MDR tak jest rozrośnięty, że ta ważna informacja może komuś umknąć.

Osoby, które mają psy z MDR1 -/- albo nie przebadane - uważajcie bardzo na środek odrobaczający Bayera o nazwie PROFENDER (substancje czynne: Emodepsyd , Prazikwantel ).

http://weterynaria.bayer.com.pl/index.php/product/profender-tabletki-o-zmodyfikowanym-uwalnianiu-dla-psow

Nie ma go na popularnych listach leków niebezpiecznych lub podejrzanych o niebezpieczne działanie dla psów z mutacją MDR1 -/-.


Nasz znajomy collie krótkowłosy właśnie walczy o życie po podaniu tego leku....
_________________
pozdr
Bozena (i Aries Wink )
www.agility.katowice.pl
http://www.smooth-collie.pdg.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pią Gru 10, 2010 00:18    Temat postu:

Powrót do góry
gosias



Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 1619
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serio ważna wiadomość dzięki
Trzymamy kciuki za psiaka.
_________________

Zosia, Gosia i Bis
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 14:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za wiadomość i trzymam kciuki za biedaka Sad

Przyznam, że ja na razie na wszelki wypadek unikałam dla Lavy (przynajmnien póki nie znam jej statusu mdr) wszelkich leków odrobaczających o szerszym działaniu (działających też na larwy itp.), bo w ulotkach wszystkich, które sprawdzałam było o ostrożności wobec psów z MDR1... Myślę, że w tej sytuacji lepiej już odrobaczać psa częściej, ale środkiem bezpiecznym.
Zauważcie, że w opisie tego leku też jest to wspomniane:
" U psów z mutacją genu MDR-1 – rasy Collie, margines bezpieczeństwa jest niższy niż w typowej populacji psów z okazjonalnie obserwowanym łagodnym, przemijającym drżeniem mięśni i/lub ataksji po podaniu dawki dwukrotnie wyższej od zalecanej." - Jak widać, może być jednak gorzej!

I jedna uwaga: psy +/- też są w grupie ryzyka, tyle, że mogą nie reagować na wszystkie leki a na niektóre słabiej. Mimo wszystko, lepiej nie ryzykować. (Wytwarzają bialko, które usuwa leki z mózgu, ale w niedostatecznej ilości).
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Baź



Dołączył: 19 Paź 2010
Posty: 77
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ważna wiadomość, dzięki Bożena, trzymamy kciuki za psiaka!!
_________________
Baź&Wiśnia&Rocky
NASZA GALERIA
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dzynks



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 3018
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za info!

To ja jeszcze o czyms przy okazji, bo chyba nigdy o tym nie wspominalam. Jinx w tym roku kilkakrotnie (zdaje sie, ze 5 razy) miala zabiegi, podawana narkoze i rozne leki. Za kazdym razem dr Bissenik pytal sie o status MDR1, tak samo ja pani anastezjolog wspolpracujaca z dr Bissenikiem. A to spowodowalo, ze stalam sie jeszcze wieksza fanką tego weta Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Bozena



Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 228
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 12:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fargo ma się już dobrze, i wstępne wyniki badań pokazują, że najprawdopodobniej dzięki szybkiej akcji obędzie się bez jakichś poważniejszych powikłań Very Happy

Największą ironią tego zdarzenia jest to, że ten pies naprawdę już niejedną operację ma za sobą, nie jeden lek dostał, również takie z listy potencjalnie niebezpiecznych (bo nie było wyjścia) i wszystko było ok. Klinika do której (obie) chodzimy i gdzie dostał tego nieszczęsnego procha jest naprawdę godna zaufania, lekarz który lek dał leczy nasze psy nie od wczoraj, tam naprawdę o problemie collie wiedzą i na to uważają... po prostu zdarzył się jakiś wielki, cholerny pechowy splot okoliczności Sad

Bardzo wam aussikowcom zazdroszczę, że problem MDR1 nie jest tak poważny w waszej rasie, jak w naszej. Niestety coraz mocniej jestem przekonana, że nie jesteśmy w stanie unikać wszystkiego i uważać na wszystko mając psa MDR1 -/- Sad
_________________
pozdr
Bozena (i Aries Wink )
www.agility.katowice.pl
http://www.smooth-collie.pdg.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 16:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mutację ma ok. 1/3 aussików, więc też nie jest to problem marginalny, aczkolwiek większość z nich ma +/-.
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bozena



Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 228
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 17:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzisz, z naszego punktu widzenia taka liczba to żaden problem, bo wśród collie to zaledwie 20% jest... bez mutacji. Tylko 20% to psy +/+.
Tak głoszą dane statystyczne.

A tak przy okazji na francuskim portalu collie on-line jest spory artykuł o MDR1
http://www.collie-online.com/colley/mdr1/index.htm
Portal jest mega nie czytelny (przynajmniej dla mnie:), w dodatku w abstrakcyjnym dla mnie języku, więc rzadko tam zaglądam.
Ale ów artykuł warto przejrzeć (tylko zwróćcie uwagę, że ma on kilka stron - bo ja nie zauważyłam tych znaczków na dole pod referencjami Rolling Eyes ).

Na drugiej stronie jest tabelka, zdaje się że aktualizowana stosunkowo na bieżąca z lekami, również nazwami handlowymi. I tam ów Profender jest.
_________________
pozdr
Bozena (i Aries Wink )
www.agility.katowice.pl
http://www.smooth-collie.pdg.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Beata&Brego



Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 481
Skąd: Szczecinek

PostWysłany: Pon Gru 13, 2010 13:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja o mało co nie dałam Bregowi tego preparatu, ale za to dostawała go moja suka corgi.... Nie wiem, jak to wygląda w tej rasie, na szczęście nic się nie stało....
_________________
B&B
www.aussiebrego.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Pon Gru 13, 2010 13:19    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group