Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

gruczoly analne
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prissie

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 15:56    Temat postu: gruczoly analne Odpowiedz z cytatem

Prissie ma problem z "wyeksponowaniem" plynu z gruczolow na zewnatrz. Zazwyczaj dochodzi to tego podczas robienia kupki,jesli nie, plyn sie kumuluje i trzeba go usuwac u weterynarza badz samemu( najlepiej zrobic to przed braniem prysznica bo smrodek nie z tej ziemi). gruczoly analne mozna usunac, jesli bardzo uprrzykrzaja zycie. macie jakies doswiadczenia jak wyglada rekonwalescencja u psa po operacji?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Reklama

Wysłany: Wto Gru 29, 2009 15:56    Temat postu:

Powrót do góry
joasia i junka

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój shih tzu miał problemy z opróżnianiem tych gruczołów i pamietam, że raz na tydzień sama musiałam mu pomagać. Ale za często tego nie można robić, bo sie tego zbiera jeszcze więcej, pamiętam, ze od drugiego weta za tak częste opróżnianie dostałam niezłe cęgi.

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 18:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy to znaczy ze zaprzestalas calkowicie zabiegow oprozniania? czytalam na forach ze niektore psy maja taka przypadlosc przez cale zycie.kurcze mam nadzieje ze prissie z tego wyrosnie. pierwszy raz cos takiego nam sie trafilo w naszej calej psiej karierze. ja wole jej to proznic bo czesto dochodzi u niej do "wyeksponowania" w najmniej oczekiwanym momencie np odwiedziny znajomych i wtedy dochodzi do wypuszczania"skunksa" Very Happy
Powrót do góry
Prissie

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wlasnie zauwazylam ze jak jest bardzo podeksytowana albo ze strachu
Powrót do góry
joasia i junka

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz mój Maks miał ponad dwa lata, no a po opiepszu od weta czyściłam mu raz dwa razy w miesiącu i było ok, nie wiem jak to by wyglądało w dalszym zyciu, bo musiał zostać uśpiony.

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 21:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbyt czeste czyszczenie (expressing) moze powodowac nadmierna produkcje wydzieliny i tym samym przyczyniac sie do poglebiania problemu.
Ja bym sie wstrzymala z tym zabiegiem, zwlaszcza z tak mlodym psem. Amerykanscy weci maja tendencje do wycinania wszystkiego, co sie da Wink W Polsce chyba sie w ogole tego zabiegu wykonuje, a nasze psy jakos sobie radza. Ale niech mnie Aganiok poprawi w tej kwestii (jest wetem).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Aganiok

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wywolana do tablicy zabieram glos w dyskusji.

Owszem, tendencja medycyny weterynaryjnej z za oceanu są zgoła inne niż w Europie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, ale nie ta są tematem dywagacji.

Problem opróżniania gruczołów okoloodbytowych jest fizjologiczna przypadłością starszych psow. U młodych nie zdarza się to często, jeśli takie problemu wystąpią już w młodym wieku- często będą udręka do końca życia psa.
Myriad słusznie zauważyła, ze nie wskazane jest częste opróżnianie tych gruczołów. Ponad to możemy doprowadzić do podrażnień mechanicznych. Najczęściej zaleca się opróżnianie ich co trzy tygodnie.
Jednak jest to młody pies i chciałabym zaproponować tu inne rozwiązanie. Myślę, ze z większą korzyścią dla psa i właściciela. A mianowicie- podawanie co dwa tygodnie dużych kości naturalnych, nie gotowanych. Kości trawią się bardzo wolno i wywołują przejściową koprostazę (czyli zatrzymanie grudek kału w jelicie), aby piesek się opróżnił musi zrobić to z należytą energią, przez to automatycznie naciska na gruczoły, a te opróżniają swoja objętość.
(oczywiście rozwiązanie takie można zastosować jako alternatywę dla młodych psów z takimi problemami, gdyż pamiętajmy, ze im pies starszy tym ciężej trawi kości).
Prissie

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za madra rade na pewno sie do niej dostosuje.
nasza wet powiedziala ze prissie jest za mloda na zabieg, jesli juz to w pozniejszym wieku. rekonwalescencja jest bardzo bolesna dla psa.... oj oby nie. priss jest jeszcze szczeniakiem,zobaczymy jak dojdzie do wieku doroslego. pozdrawiam
Powrót do góry
Tośka

PostWysłany: Sro Lut 03, 2010 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Loka niedawno przebyła zapalenie gruczołów okołoodbytowych. Co dziwne, nie dawała standardowych objawów przy tego typu schorzeniu i nie zorientowałabym się nigdy, gdyby nie towarzyszące chorobie problemy ze skórą na łapach. Mój wyżeł miewał problemy z gruczołami, które trzeba było mu opróżniać. Dawał jednak wyraźne oznaki, że coś mu nie pasuje w okolicach pupy - saneczkował, wylizywał się, no i było widać, że te gruczoły są powiększone.

U Loki zaczęło się od tego, że suka wylizywała sobie w domu jedną łapę, ale nie jakoś histerycznie i zachowywała się przyzwoicie gdy ją przywoływałam do porządku. Lizanie wytłumaczyłam sobie podrażnieniem skóry solą na chodnikach. Potem, na którymś spacerze zauważyłam, że zostawia niewielkie krwawe ślady na śniegu. Łapę przejrzałam dokładnie - skóra była lekko zaczerwieniona, rozpulchniona, ale bez widocznych mechanicznych uszkodzeń, których się doszukiwałam.
Po kolejnych 3 dniach sucz zaczął wyraźnie odciążać łapę.

Wet i diagnoza - zapalenie gruczołów okołoodbytowych i towarzyszący temu stan zapalny skóry.
moto

PostWysłany: Sro Lut 03, 2010 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ulala też ma ten problem. Mój weterynarz powiedział żebym raz na jakiś czas sama opróżniała jej gruczoły (lub jeździła do niego ). Powiedział mi też, że może usunąć mi te gruczoły jeśli problem z odorkiem w domu będzie dla mnie zbyt uciążliwy choć nie namawia bo to skomplikowany zabieg (ale on takie robi). Ja bym nie wycinała tych gruczołów (chyba że stan zdrowia psa do tego zmusza) ponieważ gruczoły te pełnią ważną społecznie rolę - albowiem każdy pies wytwarza wydzielinę o tylko jemu właściwym, rozpoznawalnym dla innych psów zapachu można to przyrównać do lini papilarnych u człowieka. Psy w ten sposób się rozpoznają. Po wycięciu tych gruczołów taki pies dla innych jest niezrozumiałą niewiadomą co może powodować wobec niego agresję a w przypadku suki niechęć psa do jej pokrycia.
Powrót do góry
Martula

PostWysłany: Wto Cze 25, 2013 10:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżam temat gruczołów. Czy ktoś próbował rozwiązać ten problem zmianą karmy? Oryk ma problem z gruczołami- czasem już tydzień po czyszczeniu ma napady gryzienia pod ogonem i trzepie uchem. Nie saneczkuje w ogóle, tylko się gryzie i drapie dość często. Sierść ma ładną, żadnych zmian na skórze, a gruczoły zapchane. Kości dostaje raz na jakiś czas ale nie zauważyłam żeby pomagały mu w opróżnianiu gruczołów. Najbardziej pomaga weterynarz. Chcę powrócić do karmy typu łosoś + ryż, wybrać coś porządnego i zobaczyć czy to pomoże. Poproszę o opinie, ewentualnie propozycje bo mam na uwadze kilka karm ale jeszcze konsultuję z weterynarzem, którą wybrać.
Martula

PostWysłany: Wto Cze 25, 2013 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybrałam karmę. Dam znać za jakiś czas czy zmieniło się coś w śmierdzącej sprawie.
TOTW Pacific Stream
Muszelka

PostWysłany: Pon Lip 01, 2013 15:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat. Mój pies też niestety TO ma... już od szczeniaka. Ale ja sama mu nic nie opróżniam, a wet tylko przy okazji, jak już tam jesteśmy (nie jeżdżę specjalnie po to, żeby mu opróżnić gruczoły i nic więcej).
Kości niestety nie dostaje, bo jest alergikiem i jak wiele innych rzeczy - nie może ich jeść Sad (przez to też ma zęby w okropnym stanie, jakby miał co najmniej z 6 lat a nie 3...).
Pomaga tylko ładna i twarda kupa, ale wystarczy że dwa dni pod rząd zrobi luźną kupę i już saneczkuje i się gryzie Sad. Okropny problem, zwłaszcza jak twój pies robi to publicznie i wszyscy naokoło patrzą oskarżycielsko na ciebie, że twój pies ma robaki, saneczkuje, cierpi, bądź nie wiadomo co jeszcze, a ty stoisz i spokojnie patrzysz... Hrm
ettariel

PostWysłany: Pon Lip 01, 2013 20:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a próbowałyście barfa? on sam w sobie powoduje twarde kupy które czesto pomagają właśnie w wydzielaniu tego co nie potrzebne z gruczołów Smile
Martula

PostWysłany: Pon Lip 01, 2013 20:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisałam kości jada, kupki ma po nich twarde jak kamień- można je spokojnie ręką zbieraćWink Ale nie powodują oczyszczania gruczołów. Całe szczęście zaprzyjaźniona ciocia vet przychodzi do Oryczka wyczyścić temat... Ja jestem ciekawa czy dieta w ogóle może wpłynąć na ilość wydzieliny w gruczołach czy to po prostu taka cecha...
Reklama

Wysłany: Pon Lip 01, 2013 20:52    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: