Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bóle wzrostowe
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ptaszyna

PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 18:29    Temat postu: Bóle wzrostowe Odpowiedz z cytatem

Mała Adrenalina kuleje. Nawet nie tyle kuleje tylko prawą tylną łapkę nosi w powietrzu. Zauważyłam kilka dni temu i myślałam że nadwyrężyła na spacerze ale po dniu przerwy nie stawia tylnej lewej. I znowu zmiana po dniu czyli naprzemiennie nie staje to na prawą to na lewą. Byłyśmy dziś u weta i dowiedziałam się że to objaw uboczny szybkiego przyrostu masy kostnej i nie mam się co martwić . Bóle wzrostowe nie podlegają leczeniu i nie mają wpływu na rozwój psa ale bardzo mnie niepokoją . Czy rzeczywiście nie dzieje się nic złego, czy ograniczyć psiakowi ruch a może podać suplement albo coś przeciwbólowego - co robić i co tak na prawdę się dzieje ???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:29    Temat postu:

Powrót do góry
martan

PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pytanie, czy nie dzieje się nic złego, mógłby z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć ortopeda po dokładanym badaniu i RTG diagnostycznym.
Jedynie z objawów które opisujesz można podejrzewać że rzeczywiście może to być enostoza czyli młodzieńcze zapalenie kości. Ale zdjęcie RTG mogłoby to potwierdzić z dużym prawdopodobieństwem.

Nie do końca jest prawdą że tego stanu się nie leczy, tym bardziej że suka nie obarcza praktycznie bolącej łapy. W takich przypadkach można podawać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak jakie środki i w jakich dawkach może tylko ustalić prowadzący weterynarz, więc sama na własną rękę nic nie serwuj suczce.

Pomysł z ograniczeniem ruchu jest jak najbardziej dobry, to znaczy dla jasności - nie sugeruje że trzeba ją zamknąć w klatce ale nie poddawać np. długim forsownym spacerom.

Jeśli stan rzeczywiście się pogarsza i Cię to jednak niepokoi, moim zdaniem skonsultuj się ponownie z lekarzem.
Choroba ogólnie mija z wiekiem, więc jeśli to enostoza nie powinna pozostawić po sobie poważniejszych konsekwencji.

Zdrówka dla Adrenalinki, która mam nadzieje nie stosuje się do swego imienia i nie jest ciągle w nieustającym stanie pobudzenia i ruchu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sigrid

PostWysłany: Sob Mar 13, 2010 22:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja również sugerowałabym zdjęcie RTG, ponieważ badanie palpacyjne naprawdę może dawać złudną diagnozę, której zresztą nie powinno się stawiać na podstawie samego omacywania kończyny.
Może być to enostoza, jest to dość częste schorzenie psów średnich i dużych w okresie wzrostu, ale może być to również osteochondroza, która zdarza się dość często, albo nie daj boże dysplazja(odpukać w niemalowane). Dlatego marsz do dobrego ortopedy i radiologa na zdjęcie Smile
Lepiej wiedzieć dokładnie co się dzieje, niż stresować się "gdybaniem".

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 06:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie spotkalam sie z enostoza u aussikow. to dosc lekkie psy, ktore nie rosna zbyt gwaltownie. Przy enostozie u bernow kulawizna jest wedrujaca i potwierdza sie ja przez RTG kosci dlugich. Jak pisze Sigrid to moze byc ED, czy wywichniecie nadgarstka czy cos innego lepiej sprawdzic.

A i co do leczenia boli:
- uboga, malo bialkowa karma np. dla psow doroslych, przynajmniej my tak robimy i tak radza przy Bernenczykach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
ptaszyna

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 08:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martan na litość Boską co to znaczy "nie pozostawia poważniejszych konsekwencji"? Mam rozumieć że jakieś na pewno i nic z tym nie mogę zrobić!!!
Jak długo takie bóle mogą trwać, pani doktor mówiła że mają prawo przejść z tyłu na przód i z prawej na lewą - tak to rzeczywiście w tej chwili wygląda. Próbuję w domu wymacać gdzie dokładnie ją boli ale to na nic. No i niestety Ada ma doskonale dobrane imię do osobowości i nawet spokojnie się wysiusiać w parku nie ma czasu.
Zdjęcie RTG zostawiam jako ostateczność, na razie węglan wapnie i tran, A może D3 w innej postaci ?
Altura - mam trzy szczeniaczki i pojęcie "lekki pies" chyba Ady nie dotyczy;-) Malce ważą ok.12 kg a Ada 14.700. Nie jest gruba, tłuszczyku tyle co reszta ale łapy ma bardzo grube i łepetynę wielką może to dla tego ten kłopot ?

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ptaszyna, przy takich klopotach u malucha zdjecie RTG nie jest ostatecznoscia, tylko podstawa. To nie jest drogie, nie ma co ryzykowac, lepiej sie upewnic. Ja sie rowniez nie spotkalam z enostaza u aussikow, a siedze w rasie bardzo dlugo.
Powrót do góry
Destiny

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 10:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ptaszyna rtg tak jak piszą przedmówczynie nie jest drogi a wyjaśni Ci całą sytuacje a gdyby coś się tam działo(życzę oby nie) to im wcześniej wykryte tym lepiej.

Co do witaminy D3 to znajduje się ona w tranie(tak jak podajesz Smile ), rybach(dorsz,łosoś,tuńczyk,śledż,makrela,serdynki-tylko nie wędzone-mają dużo a do tego są dobrym żródłem białka) w żółtku jajek.Tak bespieczniej podawać.Bez zaleceń weta lepiej samemu nie kombinować.

Trzymam kciuki za Adrenaline-moja ulubienica miotowa.
ptaszyna

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 11:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiecie nie przyszło mi do głowy żeby oszczędzać na badaniach ale była o tym mowa chyba przy okazji dysplazji, że RTG nie jest badaniem tak całkiem obojętnym dla zdrowia i nie należy psiaków naświetlać bez absolutnej konieczności. A po porannym spacerze to musiała bym prześwietlić chyba całego psa bo ból jest "silnie wędrujący". Wg zaleceń lekarza poczekam do wtorku, jeśli nic się nie zmieni to po 12.oo przyjmuje nasz dr.Nowicki, co prawda to spec. od dysplazji ale przy okazji dobry ortopeda.

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 11:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ptaszyna napisał:
Martan na litość Boską co to znaczy "nie pozostawia poważniejszych konsekwencji"?

To co napisałam, więc nie wiem czym się przerażasz. Question Question Question Jest wiele innych chorób obejmujących układ kostno-stawowy w okresie wzrostu które jednak wymagają bardziej skomplikowanego leczenia a ich konsekwencje mogą mieć wpływ na resztę życia psa. Enostoza rozpoznana i odpowiednio prowadzona nie wiąże się z takimi długofalowymi problemami.

Zgadzam się z dziewczynami że dla Twojego spokoju a przede wszystkim dla dobra psa w celu potwierdzenia diagnozy powinnaś zrobić RTG. Dla mnie osobiście ma ogromne znaczenie kto robi zdjęcie rentgenowskie i kto je ocenia. Dlatego polecam od razu udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Ale decyzja należy do Ciebie. Jesteś w tej dobrej sytuacji że nie mieszkasz daleko od ośrodków diagnostycznych ale w samym ich centrum i wydaje mi się że w Olsztynie nie jest problemem dotarcie do dobrego ortopedy.

ptaszyna napisał:
pani doktor mówiła że mają prawo przejść z tyłu na przód i z prawej na lewą - tak to rzeczywiście w tej chwili wygląda

Jeśli rzeczywiście tak jest, można w dużym stopniu podejrzewać enostozę ale żeby być pewnym to trzeba spełnić warunki wymieniane powyżej.

altura napisał:
Nie spotkalam sie z enostoza u aussikow. to dosc lekkie psy, ktore nie rosna zbyt gwaltownie. Przy enostozie u bernow kulawizna jest wedrujaca i potwierdza sie ja przez RTG kosci dlugich. Jak pisze Sigrid to moze byc ED, czy wywichniecie nadgarstka czy cos innego lepiej sprawdzic.

Życie mnie nauczyło że to tylko biologia i nic na pewno nie można powiedzieć. Zgadzam się że aussie nie jest predysponowaną rasą, ale myślę że nikt by się nie odważył wykluczyć takiego scenariusza. Natura nas jednak cały czas zaskakuje Confused
Po pierwszym poście, w którym ptaszyna zaznaczyła że problem dotyczy tylko tylnych kończyn raczej nie zastanawiałam się ani nad dysplazją stawów łokciowych ani problemami z nadgarstkami. Ale z tego co rozumiem z ostatniej wypowiedzi ból wędruje przez wszystkie kończyny.

altura zwróciła uwagę na ważny aspekt dotyczący żywienia. Dokładnie żywienie ma ogromne znaczenie. Szczególnie ograniczenie białka. Podawanie wit D3 plus tranu akurat w przypadku młodzieńczego zapalenia kości jest przeciwskazane. Mało tego czystej wit D3 nie powinno się w ogóle podawać psom, nie moją one problemu z syntezą jej, nie mają skłonności do typowej krzywicy a jej nadmiar niestety sprzyja nieprawidłowością rozwojowym. Musimy pamiętać że mały szczeniak to nie mały człowiek i niedobory wit z grupy D można wywołać tylko laboratoryjnie a nie przy prawidłowym żywieniu, jakie zakładam stosuje ptaszyna.
Do wystąpienia enostozy predysponuje właśnie podawanie wit D3, wysokolalarczne i wysokobiałkowe jedzenie oraz nadamiar fosforu (podejrzewam że właśnie fosforan wapnia podajesz ptaszyno a nie węglan wapnia jak napisałaś)

Ale o tym wszystkim powinien powiedzieć lekarz prowadzący. Udzielanie rad na forum na podstawie wycinkowych informacji może być błędne i mylące. Dlatego lepiej posłuchać specjalisty Smile

W przypadku chorób obejmujących układ kostno-stawowy liczy się czas i szybkie rozpoznanie, by można było zastosować odpowiednią terapię. I tego życzę Adrenalinie Smile
Powrót do góry
martan

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 12:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ptaszyna napisał:
No wiecie nie przyszło mi do głowy żeby oszczędzać na badaniach ale była o tym mowa chyba przy okazji dysplazji, że RTG nie jest badaniem tak całkiem obojętnym dla zdrowia i nie należy psiaków naświetlać bez absolutnej konieczności. .

Tak zgadza się, ale to dotyczy niewielu schorzeń w których prześwietlenie prowadzi się w specjalnych warunkach, czyli pies musi być poddany premedykacji (takiemu częściowemu znieczuleniu) by na tyle mogły się rozluźnić pewne struktury potrzebne do odpowiedniego ułożenia psa.

Większość schorzeń kostnych diagnozuje się bez tego znieczulenia. A więc z tego powodu jest to po prostu bezpieczniejsze. Podawanie środków znieczulających może się wiązać z reakcjami niepożądanymi. Zrobienie zdjęcie RTG psa np. w celu obejrzenie struktury kości długich, to normalne prześwietlenie takie jakie Ty sama przechodzisz np. prześwietlenie płuc czy też złamanej ręki. Pies jest cały czas przytomny i oprócz stresu z położeniem na stole więcej niedogodności naprawdę nie ma. Nawet kilkakrotne naświetlanie w jednym dniu nie ma poważniejszych konsekwencji dla zdrowia.

Ta więc zabawmy się w pogromców mitów

Prześwietlenie - jest dobre bo wiele rzeczy wyjaśnia
Prześwietlenie - nie jest zagrożeniem dla życia jeśli nie muszą być spełnione dodatkowe warunki np. podawanie kontrastu dożylnie lub w premedykacji czy znieczuleniu całkowitym. Ale w wielu przypadkach jest to jedyna droga do tego by prawidłowo zdiagnozować chorobę i pomóc psu.
Powrót do góry
ptaszyna

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Martan - na opakowaniu jest napisane "Calcium carbonate" rozumiem więc że to węglan wapnia.
Kurcze widzę że kłopoty i przykrości jakie spotkały moją psiczkę wynikają z dobrego serca, tak człowiek podtyka serki, mięska i inne pyszności i ma teraz za swoje. Czy w związku z tym przejść na karmę bardziej ubogą, bo rozumiem że tran będący źródłem przecież nie tylko D3 w formie naturalnej zostaje. Czy lepiej zostawić wszystko jak jest do wizyty u lekarza ?

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ptaszyna, moja suka jest duza i masywna, jej dzieci rowniez i nie miala boli mlodzienczych. Aussiki sa male w porownaniu do innych ras cierpiacych na bole wzrostowe - np. 5 mies. bernenczyk wazy ok. 30kg, spora roznica.

Oczywiscie martan nie da sie wykluczyc boli mlodzienczych u aussika, ale ja pierwsze przeswietlilabym psa i zobaczyla co jest. Bo na prawde roznie moze byc.

Jak pisze martan my przeswietlamy psy (oprocz dysplazji do papierow) na zywca, teraz nowe RTG nie sieja dawka promieni w okolicach 100m, na prawde.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
ptaszyna

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pogrzebałam trochę w necie i widzę rozbieżność. Z jednej strony bóle wzrostowe opisane jako niemal fizjologiczne spowodowane zbyt szybkim przyrostem masy kostnej a z drugiej enostoza jako jednostka chorobowa wywołana wirusem, niedotlenieniem tkanki i wieloma innymi , towarzyszy jej podwyższona temperatura, bolesność przy dotyku , brak apetytu. Bóle wzrostowe powinny minąć samoistnie natomiast enostoza trwa długo i ma skłonność do nawracania nękając psa do ukończenia 2 lat. Różne informacje z różnych źródeł - dobrze zrozumiałam ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
martan

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 17:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

altura napisał:
p

Oczywiscie martan nie da sie wykluczyc boli mlodzienczych u aussika, ale ja pierwsze przeswietlilabym psa i zobaczyla co jest. Bo na prawde roznie moze byc.

Ja o nic innego od pierwszego postu nie proszę ptaszyne, tylko o to by problem potwierdziła na RTG

ptaszyna napisał:
Martan - na opakowaniu jest napisane "Calcium carbonate" rozumiem więc że to węglan wapnia.

Tak to węglan wapnia.
Moim zdaniem to już bez różnicy jeśli nadal będziesz stosowała dietę tą samą wraz z dodatkami jeśli ma to tylko trwać do wtorku.
Ale to co możesz dodawać do diety, niech określi lekarz po przeanalizowaniu tego czym karmisz sukę. I rzeczywiście jest tak jak piszesz czym się bardziej chce psu zrobić dobrze tym czasami jest gorzej, więcej niektórych dodatków i suplementów nie znaczy lepiej.

Cytat:
Pogrzebałam trochę w necie i widzę rozbieżność. Z jednej strony bóle wzrostowe opisane jako niemal fizjologiczne spowodowane zbyt szybkim przyrostem masy kostnej a z drugiej enostoza jako jednostka chorobowa wywołana wirusem, niedotlenieniem tkanki i wieloma innymi , towarzyszy jej podwyższona temperatura, bolesność przy dotyku , brak apetytu. Bóle wzrostowe powinny minąć samoistnie natomiast enostoza trwa długo i ma skłonność do nawracania nękając psa do ukończenia 2 lat. Różne informacje z różnych źródeł - dobrze zrozumiałam ?

Jest dokładnie tak jak piszesz, wynika to oczywiście z indywidualnego przebiegu choroby. Wszystko zależy od psa oraz warunków tzw. środowiskowych.

Ponieważ do końca przyczyny nie są poznane najczęściej wskazuje się na:
- przyczyny zaburzeń metabolicznych
- zaburzenia endokrynologiczne
-alergiczne
-autoimmunologiczne
-pasożytnicze
- genetyczne , w których induktorem może być stres

Dieta oraz czynniki genetyczne są najczęściej wskazywane jako główni sprawcy tych problemów.
Wszystko to jednak jest gdybanie czysto teoretyczne z powodu tego że na 100% nie wiemy co dolega Adrenalinie.
Powrót do góry
Nicka

PostWysłany: Nie Mar 14, 2010 17:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam 3,5 msc szczeniaczka, lżejszego niż Adrenalinka ( ok 10 kg ) i ostatnio u zauważyłam, że kuluje lekko na tylną łapę w truchcie. Dziś byłyśmy u weta, pomacał i robiłyśmy RTG, który nie wykazał żadnych zmian, wet postawił diagnoze - bóle wzrostowe i kazał nie forsować.
Ja również wam radze dla świętego spokoju RTG.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 17:52    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do: