Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

umaszczenie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Przygotowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
poli_a

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 12:23    Temat postu: umaszczenie Odpowiedz z cytatem

U Tiffy na merlingu pojawily sie brazowe znaczenia, znaczy zawsze je miala,ale
teraz przy wymianie siersci sie to spotegowalo. Najwiecej ma tego na grzbiecie,
a ze jest dosc jasno umaszczona, bardzo to bije po oczach. Zdaje sobie sprawe ze
jest to nieprawidlowe, ale jak to jest traktowane na wystawach??Patrzac
po wystawowych fotkach nie jestesmy w tym odosobnione Laughing ale zastanawiam
sie czy w ogole jest sens wystawiania psa z taka wada?? acz mysle ze tak czy siak
Warszawe i Sopot zaliczymy Smile,ale nie wiem czy cos dalej planowac Sad

Wysłany: Pią Maj 21, 2010 12:23    Temat postu:

Powrót do góry
suche

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paula to są pewnie "diluted spot" i występują one w większym lub mniejszym stopniu u większości merlaków. Wiadomo nie jest to pożądane, ale jeśli nie ma tego naprawdę dużo ( raczej nie ma, na zdjeciach w ogóle tego nie widać) to moim zdaniem nie masz się czym przejmować, ale może niech się wypowiedzą Ci co bardziej w wystawach obeznani.
Ashqueen-Australian Shepherds for sport and work
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Iga

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zależy co polia ma na myśli i jak faktycznie to wygląda.

Jest coś takiego jak dilute spots jak napisała suche, ale wzorzec fci nie precyzuje czy jest to dyskwalifikujące czy nie. Wzorzec asca już tak "umaszczenia inne niż uznane są dyskwalifikujące". To co teraz napisałam odnosi się jednak generalnie do umaszczenia dilute, nie wiem jak to jest z plamami, chociaż prawda jest taka że w Polsce sędziowie raczej nie zwracają na to uwagi. Może się wypowie tutaj Ula, bo chyba jest najbardziej zorientowana w tym temacie.

A druga rzecz to taka, czy ten inny kolor to dilute, czy po prostu wypadający, jaśniejszy podszerstek.
Np Suri Żakliny ma jak najbardziej prawidłowy kolor, jednak gdy linieje ma na całym ciele jakby "przebarwienia" a jest to po prostu podszerstek.
Janis też tak ma, tyle że jest czarna i podszerstek wychodzi jej białawy:

(takie przecinki nad łokciem)
Aleksandra

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u Britty szczególnie duże czarne plamy zaczęły nagle przybierać jakieś brązowawe pojedyńcze takie wmieszane w czarny- włos, taki wypłowiały, i ten włos z niej najbardziej wychodzi, więc u nas to raczej okazało się podszerskiem, warto dać sobie trochę czasu Smile

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 07:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety podszerstek to to nie jest.
Głównie brązowe włoski przeplatają się z jasnymi Hrm
przejrzałam fotki, ale nie mam ujęcia tiff od góry, a wtedy to widać najlepiej .

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 16:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozart takie ma w jego galerii "al capone" też coś o tym jest Smile

Monika, rodzinka i psia spółka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zmz

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 11:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę zakładać nowego tematu, bo moja wątpliwość też dotyczy oceny umaszczeń na wystawie. Tylko że mismarków- we wzorcu FCI jest to ujęte następująco "Kolor biały nie powinien dominować na głowie, a oczy powinny być w pełni otoczone przez kolor i pigment." A wczoraj przeglądałam wyniki wystaw czeskich i ta suka -Dixi Ganden Monge- regularnie jeśli się pojawia, to wygrywa- jest ładniutka, ok, ale wygląda tak http://www.australskyovcak.euweb.cz/2010/1/brno/dixi.JPG http://www.australskyovcak.euweb.cz/2010/kvmb/kvmb_dixi.JPG
czy to moja wyobraźnia czy ona naprawdę jest mismarkiem, a mimo to wygrywa?

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Aleksa

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie jestem żadnym autorytetem żeby się wypowiadać w tej sprawie ale dla mnie to ona wokół oka nie ma koloru i już. Czytając wzorzec powiedziałabym właśnie, że jest to mismark.
Powrót do góry
Destiny

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"UMASZCZENIE: Biały kołnierz nie przekracza punktu kłębu na skórze. Biały jest dopuszczalny na szyi (w postaci częściowego lub pełnego kołnierza), piersi, nogach, spodzie pyska, jako strzałka na głowie, a także na brzuchu, przy czym nie może wykraczać na boki dalej niż 4 cale (ok. 11 cm) ponad poziomą linię poprowadzoną od łokcia. Kolor biały nie powinien dominować na głowie, a oczy powinny być w pełni otoczone przez kolor i pigment."

"WADY: Każde odstępstwo od w/w punktów powinno być uważane za wadę, a sposób jej traktowania powinien być proporcjonalny do wielkości wady."

http://www.australskyovcak.euweb.cz/2010/kvmb/kvmb_dixi.JPG

Przewaga bieli na głowie jest,ale oko ma pigment.Też się ciągle zastanawiam nad takim rozmieszczeniem koloru.
Wydaje mi się,że ta suka ma wadę umaszczenia,ale nie na tyle dużą żeby zasługiwać na dis.
zmz

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 12:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie wokół prawego oka, w wewntęrznej części, pigmentu nie ma. Już nie mówię o kolorze, ale nawet skóra nie ma pigmentu- jest różowiutka i jest tej bieli bardzo dużo. Jeśli nie dis, to chociaż obniżenie oceny- a nie cac... Rolling Eyes

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
zairka

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 23:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poruszyłam juz ten temat w mojej galerii, ale ten tamt wydaje sie idealny do dyskusji. Czy casidy to blue merle (tak ma w rodowodzie) czy blue merle tri bo ma podpalania?
Chce go zglosic na wystawe i mam do wyboru wlasnie takie 2 opcje, wiec dalo mi to do myslenia
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Destiny

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wpisywałam łaciatym blue merle tri.W końcu mają podpalania.Samo blue merle kojarzy mi się z błękitem jakoś Wink No a merlaki mają włos przesiany dwukolorowo więc to tri tak jakoś do mnie przemawia.
Janka

PostWysłany: Pią Lip 22, 2011 06:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zairka zawsze wpisuje się tak jak jest w rodowodzie.
Ja często mam takie dylematy robiąc przeglądy miotów w Związku jaki wpisać kolor danemu szczeniakowi /chodzi mi o inne rasy/ bo często w wieku szczenięcym kolor jest inny a jako dorosły pies nie zawsze trafnie określimy jak będzie wyglądał kolor. Z aussie tego problemu nie ma ale chciałam dla przykładu podać yorki którym na przeglądzie wpisuje się umaszczenie stalowo złote a one w dniu przeglądu sa czarne podpalane i nie każdy york /co widać na wystawach/ jest stalowo złoty a w rodowodzie tak ma i na wystawy jest tak zgłaszany i nikt z tego nie robi żadnego problemu.
Tak że się nie martw tylko wpisuj tak jak w rodowodzie.
Reklama

Wysłany: Pią Lip 22, 2011 06:24    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Przygotowanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: