Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Inochód
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Przygotowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Muszelka

PostWysłany: Wto Lip 05, 2011 19:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że odkopuję stary temat, ale dopiero go zauważyłam, a sama niedawno założyłam na borderowym forum podobny Razz.

Mój border też chodzi inochodem, ale co dziwne - zaczął to robić dopiero po tym, jak oznaki dysplazji "dają mu w kość" (że tak to dosłownie ujmę Rolling Eyes ). I co ciekawe, inochodzi tylko na smyczy ( i to nawet często, kilka razy dziennie), natomiast jak jest bez smyczy jeszcze nie widziałam u niego inochodu. To może świadczyć o tym, że inochód rzeczywiście pojawia się gdy pies nie może iść szybciej (bo smycz go blokuje, a on tak bardzo chciałby już być te 20 metrów dalej Rolling Eyes ).
Również na forum wilczaków natrafiłam na posty, w których ludzie sugerują, że psy z problemami biodrowymi inochodzą częściej niż inne. Na pewno ma tutaj znaczenie kątowanie, o którym napisała Amulinka, gdyż u psów z dysplazją pojawia się charakterystyczny "garb" w okolicach lędźwiowych (pojawia się on ze względu na przenoszenie ciężaru ciała, odciążanie bioder i usztywnianie kolan), co oczywiście prowadzi do złego kątowania.
Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że psy które poruszają się inochodem wszystkie jak jeden mąż mają problemy ze stawami Razz. Bo pojawia się on również u psiaków, które są całkowicie zdrowe. Myślę że przyczyn jest kilka... niektóre psy wpadają w inochód i po prostu nim idą póki nie zmienią szybko tempa lub kierunku, innym jest wygodniej nim chodzić gdyż nie jest on tak absorbujący energię i mięśnie zadu jak kłus (zwłaszcza ten wydłużony).

Cytat:
Ja bardzo proszę, żeby ktoś poszukał i zacytował od czego zależy, że pies chodzi inochodem, a nie gdybać, że może to czy tamto na podstawie obserwacji własnych psów.

Ja znalazłam taki artykuł na portalu owczarków niemieckich, i oto co napisano:

Cytat:
Inochód jest to sposób poruszania się niektórych ssaków i polega na naprzemiennym unoszeniu obu kończyn raz po jednej, raz po drugiej stronie ciała. Jest naturalny u niektórych koni, wielbłądów i żyraf. U psów zasadniczo uznawany jest za niepoprawny, z wyjątkiem rasy psów Fila Brasileiro. Może też naturalnie pojawiać się trakcie wzrostu u psów ras dużych oraz u szczupłych osobników.

Sposób poruszania się psa jest brany pod uwagę przy ocenie na wystawach psów. Jeśli pies przez cały czas na ringu chodzi inochodem, to sędziowie zwykle obniżają ocenę. Jeśli jest to sporadyczne, wprawny handler potrafi poprawić psa do kłusowania. Wpadanie w inochód może świadczyć o nieprawidłowym kątowaniu, ale występuje również przy niedostosowaniu prędkości chodu. Może się zdarzać jeśli ring jest zbyt krótki.

Możliwe jest wyeliminowanie inochodu poprzez ćwiczenia z psem. Ringówkę zakłada się wysoko przy uszach psa – uniesienie głowy lekko do góry zmienia kątowanie i psu wygodniej jest biec kłusem. W eliminacji inochodu ważne jest również tempo i rytm chodzenia. Pies wpada w inochód, jeśli tempo marszu jest zbyt szybkie na stęp, a zbyt wolne na kłus. Przyspieszenie powoduje, że pies zaczyna kłusować – należy jednak pilnować, aby wtedy nie wpadał w galop.

Może trochę się rozgadałam, ale mam nadzieję że komuś kiedyś przyda się ten post Smile.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 19:46    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Przygotowanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do: