Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rally-obedience
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Inne dyscypliny oraz ogólny kalendarz imprez
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martula

PostWysłany: Czw Lip 11, 2013 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za raz zaczynamy czytać i ćwiczyć mentalnie znaki rally-o bo właśnie zdecydowałam, że w sobotę zadebiutujemy w tej dyscyplinie. Czy spotkamy kogoś w Tarnowskich Górach?
Bardzo jestem ciekawa jak wypadniemy po ćwiczeniach przed komputerem Very Happy
Reklama

Wysłany: Czw Lip 11, 2013 21:51    Temat postu:

Powrót do góry
agu

PostWysłany: Czw Lip 11, 2013 23:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nas jeśli uda się przełożyć wielkie letnie sprzątanie. małe szanse ale się postaram. powodzenia!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Martula

PostWysłany: Sob Lip 13, 2013 19:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oryczek 3 miejsce na 7 psów wklasie 1 (207 p.). Hrabia dał radę mimo deszczu:) Pozdrawiamy:)
agu

PostWysłany: Sob Lip 13, 2013 19:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gratulacje Smile szkoda, że nie dotarliśmy i nie mogliśmy oglądać na żywo Sad
Powrót do góry
asher

PostWysłany: Nie Lip 14, 2013 07:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje dla Oryka Very Happy
Napisz coś więcej, jak wam się ćwiczyło? No i w ogóle ciekawa jestem spojrzenia zaawansowanego obidjęsowca na rally;)
Powrót do góry
Cloudy

PostWysłany: Nie Lip 14, 2013 12:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje Marta! Smile
Amulinka

PostWysłany: Nie Lip 14, 2013 19:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje!
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Martula

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 10:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asher napisał:
Gratulacje dla Oryka Very Happy
Napisz coś więcej, jak wam się ćwiczyło? No i w ogóle ciekawa jestem spojrzenia zaawansowanego obidjęsowca na rally;)

No to musisz zapytać zaawansowanego obidjęsowca;)
Jeśli o mnie chodzi- fajnie, że takie coś jest, miło patrzy się jak bardzo różne psy robią coś ze swoim właścicielem, bo przecież nie każdy będzie ćwiczył bardziej wymagające dyscypliny. Z Orykiem nigdy regularnie nie ćwiczyłam rally i raczej nie będę bo z takim psem nie ma to zbytnio sensu- Ory jak to pastuch jest wzrokowcem i podążając za palcem zrobi wszystko jak marionetka prowadzona na sznurku. Wydaje mi się, że nie specjalnie przy tym musi myślećWink W naszym przypadku prawie wszystko zależy od człowieka. Rok temu byliśmy na semi z rally bo chciałam wiedzieć o co dokładnie chodzi. Ory wykonywał ćwiczenia wszystkich klas bez problemu o ile dobrze mu pokazałam o co chodzi.
Fajne zajęcie dla psów o różnym potencjale, różnej chęci do pracy, różnych możliwościach, dobra okazja na sprawdzenie się w różnych warunkach i fajnie, że można mieć przy sobie nagrody. Przynajmniej pies nie kojarzy atmosfery zawodów z ich brakiem u przewodnika.
Kto wie, może kiedyś będę z Orykiem stałym zawodnikiem rally-o jak już się poddam w walce z naszymi obi problemami Razz
No i pewnie z czasem poziom rally w Polsce będzie rósł, podobnie jak w innych dyscyplinach. I pewnie sama dostrzegę rzeczy, o których nie mam teraz pojęcia, a które w rally są i można je wciąż ulepszać. Pewnie trzeba by zobaczyć zawody w Stanach.
Ja nie rozumiem tylko często spotykanego tłumaczenia rally-o jako posłuszeństwo na wesoło albo połączenie obi z agility. Jak dla mnie to rally to zupełnie co innego niż obi- zupełnie inne wymagania w stosunku do psa, a z torem przeszkód to już zupełnie nie widzę związku. Na wesoło? Nie zauważyłam żeby psy czy ludzie byli tam bardziej albo mniej weseli niż na zawodach innych dyscyplin.
Rally-o to świetna forma aktywności dla wielu niesportowych lub mniej sportowych psów i ludzi- bardzo motywujące dla przewodnika, ciekawe dla psa (oczywiście zależy od sposobu treningu i psa) no i to że są organizowane zawody to super.
Tyle ode mnie;)
Ory wyglądał na zadowolonego na zawodach mimo ulewnego deszczu spadającego na jego hrabiowskie futerko. Ale za wiele się nie wypowiadał na ten temat.
Rally to bardzo fajna forma aktywności do wprowadzenia w psich szkołach- właścicieli psów to na prawdę wkręca:)

Dziękujemy wszystkim za gratulacje:)
myriad

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oglądałam ostatnio zdjęcia z zawodów, na których widziałam psa, który zdecydowanie nie wyglądał na wesołego. Nie moja broszka, nie mój sport, ale jako sędzia cięłabym właśnie po punktach takich zespołów. Rozumiem, że dokładność ma prawo być niższa, ale właśnie ta wesołość powinna być widoczna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Martula

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda. Ale w rally nie ma tego w punktacji. Twórca rally chciał aby był to sport inny niż pozostałe, chodziło mu o luźne, wesołe podejście do posłuszeństwa... które można/ powinno się wykorzystywać na co dzień; a tak się chyba nie zawsze dzieje.. luźne podejście do zawodów to u nas raczej rzadkość... Rally-o traktowane jest przez niektórych nawet zbyt mało serio- na zasadzie- jak już mi nigdzie nie idzie to chociaż w rally spróbuję; uważam, że jest to bardzo niesprawiedliwe traktowanie tej dyscypliny i przede wszystkim psa, który dla takich osób przecież w czymś MUSI się sprawdzić...
Pewnie jeszcze nie raz zobaczymy smutne psy na zawodach z posłuszeństwa na wesoło i jeśli tylko zrobią co trzeba i zmieszczą się w czasie to będą miały lokaty, nawet wysokie. Ale na szczęście widziałam też psy bardzo radosne, i takich na pewno nigdy nie zabraknie:)
myriad

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 07:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiem, wiem, jasne. Natomiast chodzi mi o definicję tej wesołości. Okazuje się, że jest to całkiem wieloznaczne słowo, które każdy rozumie po swojemu Wink
Powrót do góry
Martula

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 17:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj tak...
W zależności od interpretującego każdy pies może zostać nazwany wesołym; pod wesołość można podciągnąć różne psie zachowania nawet te daleko od wesołości odbiegające...
asher

PostWysłany: Sob Lip 27, 2013 07:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może chodzi o wesołość przewodnika, który się cieszy, że nawet jak byle jak odbębni przebieg, to i tak go zaliczy? Wink
A tak serio, faktycznie szkoda, że nie jest w tym sporcie punktowane wrażenie ogólne, polegające na wspólnej radości z pracy.
Powrót do góry
Martula

PostWysłany: Sob Lip 27, 2013 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że jak ktoś mówi o rally-o posłuszeństwo na luzie/ na wesoło ma na myśli właśnie podejście przewodnika; chodziło o to żeby nie traktować tego tak serio jak obedience. Ale nie wiem dokładnie jak. Przecież jeżeli są zawody to i tak ludzie się spinają, stresują, nie ma opcji żeby było inaczej. Jak ktoś się nie stresuje to po porostu tak ma niezależnie od dyscypliny. Jest regulamin, są zasady, jest sędzia, widownia, zadanie do wykonania, czas, konkurencja- jest stres. Nie twierdzę czy to dobrze czy źle tylko próbuję znaleźć gdzie tu jest ten luz. Może chodzi o to, że można powtarzać komendy, pomagać psu ciałem, mieć nagrody... O to żeby nauczyć psa wykonania komendy nieważne czy słowem, gestem, jednym i drugim. I to może być luźne podejście do wykonywania ćwiczeń. Ale to czy coś jest na luzie czy nie to zależy od ludzi- jak do tego podejdą, jaką ekipą pojedzie się na zawody, jak się zachowa podczas występów innych zawodników itp. Nie da się zdefiniować czegoś, że ma być na luzie- to dla mnie bez sensu. A jeżeli już taka definicja istnieje to słuszna uwaga- powinno się oceniać to czy faktycznie zespół jest wyluzowany- czyli wrażenie ogólne. Bo inaczej wychodzi zestresowany pies z jeszcze bardziej zestresowanym przewodnikiem i próbuje kilkanaście razy nakłonić psa do przyjęcia pozycji siad. Ani zawodnik ani sędzia nie przerywają startu, wreszcie się udało idziemy do kolejnego ćwiczenia. Zmieścili się w czasie, udało się skończyć przebieg. Nie wygląda to ładnie a ludzie to oglądają i już wyrabiają sobie opinię o tym sporcie. I jeżeli to ma być ten luz- czyli nie ważne jak byle się udało to to mi się nie podoba. A jeżeli na luzie ma być wykonywanie ćwiczeń to należałoby to uwzględnić w ocenie. Tyle.
yadira

PostWysłany: Pon Lip 29, 2013 15:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja się mniej spinałam ćwicząc rally niż gdy się brałam za obi. Może wynikało to z tego, że do obi podchodziłam bardziej spięta, chciałam perfekcji, a tutaj jakoś mózg mi się przestawił. To, że na zawodach mogłam się z niej cieszyć i dawać smaczki na pewno jest dobre - pokazuje, że za taśmą, już w trakcie mojego stresu o którym ona przecież wie nadal jest coś smacznego. A na końcu przejścia, przed ćwiczeniem bonusowym dałam jej się poszarpać.
Na pewno koniec końców za jakiś czas będą podnosić poprzeczkę, bo.. jest ona niska Wink

Zmora miała ogromną radość z pracy ze mną, ale ja za bardzo spinałam się do obi, co ją zniechęcało. Rally nie wymagało perfekcji od nas obu, wymagało radości i zaangażowania, a to nam się podobało Smile Zmora nie rozumiała powtórek czy kombinowania żeby usiadła jak najprościej.. Denerwowało ją to Smile Na pewno wina jest też z mojej strony, bo jestem początkująca, ale myślę, że takie rally może też być dobrym startem do obi.

https://www.facebook.com/kokocinska.foto
http://sonia-handling.blogspot.com/
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pon Lip 29, 2013 15:26    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Inne dyscypliny oraz ogólny kalendarz imprez Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5
Skocz do: