Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Testy genetyczne - bardziej ROZBUDOWANE i ZAKTUALIZOWANE
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Pią Mar 06, 2015 20:03    Temat postu: Testy genetyczne - bardziej ROZBUDOWANE i ZAKTUALIZOWANE Odpowiedz z cytatem

W jeden wieczór i dwa przedpołudnia, z wykorzystaniem zapału i dużych pokładów dobrych chęci popełniliśmy (no dobrze, Kultik tylko asystował) takie coś:

Zestawienie dostępnych testów genetycznych dla owczarków australijskich oraz lista laboratoriów oferujących te testy (na początek zweryfikowana i zaktualizowana na podstawie stron www na początek marca 2015)

Szczytne założenie jest następujące - wykorzystując dotychczasowy dorobek forum i listę bazową sporządzić wyczerpujące zestawienie dostępnych testów (ze wszelkimi uwagami, stosowanymi wymiennie oznaczeniami itp.) oraz zebrać laboratoria te testy wykonujące (też z różnymi uwagami i zastrzeżeniami). Następnie utrzymywać całość we względnie aktualnym stanie.

Dyskusja i wszelkie uwagi krytyczne mile widziane Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Pią Mar 06, 2015 20:03    Temat postu:

Powrót do góry
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Wto Mar 10, 2015 15:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zmiany, zmiany, zmiany...

Po namyśle, dla zwiększenia przejrzystości tabel rozdzieliłem zestawienie na dwa odrębne arkusze:
-jeden z listą dostępnych testów,
-drugi z ofertą laboratoriów.

Ta przejrzystość może być ważna, bo w nowej kolumnie szczegółowo wymieniłem pakiety badań oferowane przez poszczególne laboratoria i - co ważniejsze - dodałem ceny badań. Na razie poza Polską.

Jest też dodane nowe/stare laboratorium. Odkryłem, że Animal Genetics ma swoje przedstawicielstwo w Wielkiej Brytanii. Jeśli ktoś nie chce wysyłać próbek do Stanów (np. dla krwi to spory problem), to ma pod nosem laboratorium na wyspach. Testy są w zasadzie te same co w za wielką wodą (małe różnice, ale to może błędy redakcyjne oferty). Niestety jest zdecydowanie drożej - zwłaszcza cennik w GBP.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

7 nowych laboratoriów na dobranoc (oczywiście z cenami) Smile
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 11, 2015 22:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chwała Ci, dobry człowieku Smile

P.S. W pierwszej chwili przeczytałam "labradorów". Chyba pora spać... Rolling Eyes
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PoolseHeks



Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 1967
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 09:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super sprawa, dziękujemy!
_________________
Esme - Ashqueen SMART WITCH / Nieoficjalnie jak gdyby trochę Trusio też Wink
Szanta Dalmatynka Blondynka ['] / Aster Cane da Pastore di Oropa. Prawie. [']
www.altopsy.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 09:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko dla aussików Urszulo! Smile

Tabelka powiększy się o jeszcze kilka laboratoriów, bo opieram się o trzy źródła:
-starą listę (przeniesiona już w całości),
-wykaz laboratoriów z Kennel Clubu (ten link już kiedyś był na forum - w większości przeniesiony - zostały tylko wybrane ośrodki akademickie, ale niekoniecznie wszystkie będą miały coś do zaoferowania aussikom),
-lista sporządzona przez OFA (w większości przeniesiona - zostały chyba z 2-3 laboratoria)

i oczywiście własne wykopaliska (jak Eurovetgene, czy polskie "wynalazki").

W planach są jeszcze:
-uzyskanie informacji o cenach z laboratoriów dostępnych w Polsce,
-ewentualne przeredagowanie tabeli z testami (bardziej przejrzyste i jednolite wyliczenie interesujących nas mutacji oraz tych, które nas nie interesują, ale w ofertach laboratoriów bywają i często prowadzą kilentów na manowce.

Uprzedzając ewentualne uwagi o sensowność poszukiwań laboratoriów na świecie - rzeczywiście wiele pozycji w tej tabelce może wydawać się niepotrzebnych, bo skoro mamy CEA za 50 EUR, czy nawet 180 USD w Optigenie, to po co nam laboratoria z cenami 180 EUR czy nawet 190 GBP. Tylko przy takim założeniu w tabelce powinien zostać sam Slovgen Smile . Warto pamiętać, że oferta i cenniki z czasem się zmieniają. Dobrze jest mieć szeroką listę laboratoriów w jednym miejscu, nawet żeby czasem łatwiej zaktualizować dane, albo poszukać nowego testu.

Z góry jednak odrzucam laboratoria poza Europą i Ameryką Północną (hmm... na razie od granicy Stany-Meksyk Smile ). Dlatego w tabelce nie ma chociażby laboratoriów australijskich (są w zestawieniu Kennel Clubu). Dobrze byłoby wyszukać laboratoria w Europie Środkowej - przydałoby się więcej takich Slovgenów, bo to w sumie jedyna szansa na stosunkowo tanie testy. A i bardzo jestem ciekaw, jak wygląda sprawa testów na Ukrainie czy w Rosji...

AUTOEDYCJA Z 12.03.2015:

Sam sobie odpowiem z tą Ukrainą i Rosją... Smile Jestem w dużym! szoku, bo można znaleźć laboratoria z ofertą PRA-prcd, CEA, HUU, DM, VWDI w cenie - UWAGA - od 700 RUB (czyli niecałe 50 PLN) za każdy z testów. W miarę standardowa cena za test to 1200-1600 RUB (80-100 PLN), co za testy takie jak CEA, PRA-prcd nie jest złą ceną. Albo pakiecik dla aussików (CEA+HUU+DM+PRA-prcd+MDR1) za 5300 RUB (350 PLN). Do tego na pewno dochodzi masa problemów z przesłaniem pieniędzy, a może nawet osobnym cennikiem dla inostrańców, ale moim zdaniem warto pogłębić temat.

Wniosek jest jeden: jak najszybciej ogarnąć się z tabelką w dotychczas zakładanym zasięgu geograficznym i ruszyć w kierunku wschodnim Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto zainteresować się też Słowenią - coś mi się tłucze po głowie, że tam też było jakieś laboratorium z wartymi uwagi testami...
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Czw Mar 12, 2015 12:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słoweński jest właśnie Eurovetgene z Mariboru (w tabelce) - cenowo na poziomie czeskiej Genomii (może troszkę taniej), także w pakietach. Za to mają w ofercie CEA. Innych (póki co Smile ) nie znam...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Pon Mar 16, 2015 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

7 nowych laboratoriów (4 rosyjskie, 3 amerykańskie), dodana cena MDR1 w Centrum Badań DNA Smile
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HSM



Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: Czw Mar 19, 2015 15:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodane polskie nazewnictwo chorób, duuże uzupełnienie uwag do testów (mutacje właściwe i niewłaściwe), tak by nikt nie miał wątpliwości, czego szukać w laboratoriach, drobne zmiany redakcyjne i korektorskie... Niestety Laboklin, Idexx, Lab-Wet i Vetcomplex nie odzywają się w sprawie cen Sad
_________________
testy genetyczne dla aussików
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy wiecie coś na temat tego polskiego laboratorium vetlab? Mają wszystko, co mnie interesuje, pytanie tylko, czy to będą wyniki 'certyfikowane', bo jakoś podejrzany jest dl amnie fakt, że wszyscy badają za granicą, mając to na swoim podwórku, hm.
btw napisałam do nich maila z zapytaniem o ceny wiec dam znać jak się czegoś dowiem.
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 11:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie jest cennik, ale może być już nieaktualny. Tak czy siak, ceny bardzo korzystne.
Dla aussików wyłapałam: CEA, NBT (określone jajko brachyura - mogliby to przetłumaczyć Wink ), choroba von Willebranda (tylko nie wiem, który typ występuje u aussie), prcd-PRA, CMR1 i HSF4 (opisany jako "zaćma wrodzona", choć ściśle rzecz biorąc wrodzona nie jest (wrodzony to obecny w momencie urodzenia, może mieć lub nie mieć podłoża genetycznego; właściwym słowem jest "dziedziczna"). Szkoda, że nie ma MDR1, bo mi na tym teraz najbardziej zależy... Jak się dowiesz, jak z tymi patentami, to daj znać, niemniej wydaje mi się, że pewnie ich nie mają...
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A widzę, że teraz link nie działa.
Nie mogę więc sprawdzić, czy jest już na liście to słowackie laboratorium: http://www.prcdtest.com/en/
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
zmz



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 8635
Skąd: Wwa/Jabłonna

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak to jest z tym CMR1, co dokładnie nam ten test wyklucza/potwierdza i czy rzeczywiscie to tak istotne badanie?
_________________

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2015 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ashgi.org/home-page/genetics-info/eyes/canine-multifocal-retinopathy - tyle CA Sharp na ten temat. Więc nie aż tak istotny...
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 16:56    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group