Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uwaga na ŻMIJE!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martula

PostWysłany: Pon Cze 09, 2014 22:24    Temat postu: Uwaga na ŻMIJE! Odpowiedz z cytatem

Wrzucam wątek bo akurat border koleżanki został ukąszony przez żmije. Jest w ciężkim stanie ale wszyscy wierzymy, że z tego wyjdzie.
Uważać oczywiście jest ciężko, uchronić się nie da.
Warto jednak wziąć pod uwagę opcję ukąszenia kiedy pies wykazuje wyraźne zmiany w zachowaniu. Na poczatku wszyscy obstawili babeszję. Dopiero kiedy lekarz znalazł ranę stwierdził ukąszenie. W przypadku naszych ofutrzonych psów nie jest to łatwe jeśli się w ogóle takiej opcji nie bierze pod uwagę.
Sama odnajduję na psie różnego rodzaju rany kiedy mają już kilka dni.
Oczywiście dużo szybciej można zareagować kiedy jest się świadkiem ataku żmiji, w tym przypadku tak nie było i pies dostał leki dopiero na drugi dzień.

Żmij w tym sezonie podobno masa, przynajmniej u nas. Zwłaszcza w te upały wylegują się w słońcu.
Pamiętajcie, że węże są głuche. Spłoszyć można je gdy wyczują drgania podłoża.
Jeśli ktos ma jakieś rady jak można zmiejszyć ryzyko nie rezygnując z letnich wycieczek, lub jak pomóc psu gdy już zostanie ukąszony proszę o wpisy.
I oby wątek okazał się bezużyteczny!!!!!
Reklama

Wysłany: Pon Cze 09, 2014 22:24    Temat postu:

Powrót do góry
Bibi

PostWysłany: Pon Cze 09, 2014 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oprócz leczenia objawowego podaje się surowicę. Niestety, rzecz trudno dostępna. Kiedyś w szafce każdego leśnika, dzisiaj mają nieliczni lekarze. Warto mieć aktualną informację kto takową dysponuje. W zeszłym roku znajomy kilka godzin jeździł z ukąszonym psem, żeby znaleźć weta z surowicą. Wtedy się udało - mały piesek a dzielnie walczył i przeżył!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
olfactus

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 07:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przekopiuję co już kiedyś wklejałam na inne forum. Skrót z książki znajomego http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/9126/tytul/pierwsza-pomoc-i-leczenie-psow-ukaszonych-przez-zmije-zygzakowata-dzieduszycki-sima

Pierwsza pomoc.
- Poinformować najbliższą lecznicę wet, że jedzie się do niej z psem ukąszonym przez żmiję.
- Uspokajać psa, pilnować, zeby sie nie pobudzał i jak najmniej ruszał (ale nie wolno dać mu żadnych leków uspokajających)
- Zanim zaczniemy robić cokolwiek przy psie bezwzględnie trzeba miec załozone rękawiczki. Człowiek jest bardziej wrażliwy na jad, który może przeniknąć przez spierzchnietą skórę, nakłucia, zadrapania (dlatego też nawet nie wolno myśleć o zachowaniach w stylu wysysanie rany)
- Okolice rany przemyć bieżącą wodą (nawet z butelki) lub rivanolem.
- Jeżeli mamy możliwość wygolić - nie mniej niż 3 cm (wygolenie i przemycie jest ważne, bo nawet jeśli nie pozbywamy sie w ten sposób jadu to jest szansa na pozbycie się przynajmniej części bakterii, które stanowiąc naturalną florę bakteryjną jamy ustnej gadów mogą być bardzo groźne dla ssaków; dodatkowo wygolenie jest ważne do odsysania jadu)
- Odessać jad specjalną ssawką. Ssawki są podobno (nie sprawdzałam) dostepne w aptekach http://sklepratowniczy.pl/akcesoria/aspivenin_pierwsza_pomoc_przy_ukaszeniach. Może też odsysać bańką lekarska, ale nie na wszystkich powierchniach się sprawdzi.
- Jeżeli ukąszenie dotyczy kończyny bandażujemy ją bandażem elastycznym - spowalnia to dystrybucję jadu naczyniami limfatycznymi. Podobno ma to sens do 30 minut po ukąszeniu (chyba, że pies jest bardzo spokojny, jest chłodno, albo brodził w wodzie).
- Przepłukujemy rane wodą lub wodą utlenioną (jest szansa, ze wypłucze się jad, który został po odessaniu).
- Na rane przyłożyć dużo roztartego i zwilżonego węgla aktywowanego i założyc opatrunek (może być teżglinka kaolinowa)
- Jeżeli jest możliwość schłodzic okolice rany.

Postępowanie lekarsko - weterynaryjne

Jak pracowałam jako wet strasznie nie lubiłam klientów, którzy przychodzili i mówili "mój pies jest chory na to i na to, prosze mu podać to" Wink . Ale niestety nie wszyscy weci wiedza jak postępować w przypadku jadu żmiji, więc myślę, ze dobrze, żeby właściciel wiedział.

- Założenie wenflonu (trzeba to zrobić jak najszybciej bo jesli wystąpi wstrząs to będzie dużo trudniej)
- Podłączenie kroplówki (PWE + glukoza) + furosemid
- Jeżeli pies nie jest w stanie sam oddawać muczu - założenie cewnika.
- Podanie sterydu.
- Działania objawowe - jeżeli pies wymiotuje podanie leków przeciwwymiotnych, jeśli ma biegunkę podanie leków itp.
- Czasem konieczne jest podanie adrenaliny, tlenu lub przetoczenie krwi.
- Podanie surowicy (ma sens do 24 h po ukąszeniu) - jezeli stan psa nie jest ciężki przed podaniem powinno się wykonac próbe uczuleniową.
- Podanie antybiotyku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Martula

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 07:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki
Wydrukuję i wezmę ze sobą na wakacje.
Najgorzej jak się nie jest świadkiem ukąszenia. Są jakieś objawy typowe tylko dla ukąszenia żmiji?
Michał i Karolina

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 09:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jejku, ja też drukuje :O

PS- mogę ukraść i udostępnić na Niuchaczu (www.facebook.pl/niuch)? myśle, że wiele osób można w ten sposób uświadomić i uchronic
Amulinka

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, aussik znajomej w Holandii zmarł z powodu ukąszenia żmiji Sad
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Martula

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 22:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To bardzo, bardzo przykre. Crying or Very sad Najgorsza jest ta bezradność i czekanie...
Border koleżanki ma się lepiej, obrzęk się zmniejsza, pies zaczął chodzić.
Oby nikt z nas nie musiał tego przechodzić...
Zakupiłam dziś tą pompkę- będę po prostu ja mieć w apteczce. Co prawda trzeba mieć do niej nożyczki żeby najpierw futro wyciąć ale to nie problem.
Amulinka

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 22:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tam podobno żaden wet nie ma surowicy... Sad
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Martula

PostWysłany: Wto Cze 10, 2014 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja nie wiem kto ma w najbliższej okolicy... ale podobno jakaś żmijowa plaga niedaleko wieć pewnie któryś wet ma...
Border nie dostał surowicy a mimo to wychodzi z tego. Choć pewnie z surowicą byłoby mu łatwiej. Lekarz powiedział, że surowicę podaje się do 2 godzin po ukąszeniu... serio tak jest? Bo jak tak to marne szanse żeby podać.
poli_a

PostWysłany: Sro Cze 11, 2014 08:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze wiedzieć, już sobie to zapisałam, bo faktycznie jak w weekend byłyśmy na poligonie to na wydmach było sporo śladów po żmijkach Hrm
Przeraża mnie wizja tych 2 godzin, bo jak się jest na jakimś zadupi to ciężko gdzieś dotrzeć w takim czasie Hrm
Cieszą się że border znajomych dochodzi do siebie, trzymam kciuki za dalszą rekonwalescencje Smile

Karolina, lub Michał, nie wiem które pisze Wink , możecie zmniejszyć awatar, bo nie wiem jak u innych, ale u mnie jest ogromny i rozjeżdża forum.

PostWysłany: Sro Cze 11, 2014 09:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amulinka napisał:
Tam podobno żaden wet nie ma surowicy... Sad

żaden nie ma bo jest pierońsko droga.Pamiętam w zeszłym roku nasi pacjęci mieli incydent ze żmiją.Udało im się dostać surowicę tutaj http://www.klinikadlazwierzat.pl/ ale surowica nie była z polski tylko z rosji.
Pies przeżył mimo ,że trochę naczekali się na tą surowicę
Powrót do góry
olfactus

PostWysłany: Sro Cze 11, 2014 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znam kilka psów ukąszonych przez żmije i wszystkie przeżyły mimo braku surowicy.
Kopiujcie oczywiście gdzie chcecie.
Powrót do góry
Mozo

PostWysłany: Sro Cze 11, 2014 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za tę kupę informacji. Już kilka razy byłyśmy o włos od ukąszenia głównie w Beskidach. Kupuję tę pompkę obowiązkowo.
Gdzieś, kiedyś czytałam że można zakupić asekuracyjnie na wycieczki jakiś lek antywstrząsowy, który może złagodzić działanie jadu( nie był to węgiel-pamięć dobra ale krótka ;-(). Czy ktoś coś o tym słyszał?
olfactus

PostWysłany: Czw Cze 12, 2014 08:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może chodziło a adrenalinę? Np w formie Anapenu - do szybkiego wstrzyknięcia i nie musi być przechowywana w lodówce? Mój brat alergik nosił ze sobą coś takiego jak np łaziliśmy po górach. Ale nie spotkałam się ze stosowaniem tego typu preparatów u psów, tylko u ludzi.

EDIT
Znalazłam informacje, że w tej chwili dostępny jest dziesięciokrotnie tańszy odpowiednik Anapenu - Adrenalina WZF. Tylko, że dawka w ampułkostrzykawce jest dwa razy większa niż w Anapen Junior.
Powrót do góry
SelfSilver

PostWysłany: Sob Cze 14, 2014 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iga, ad. owo postepowanie lekarsko-weterynaryjne:
Te podawane leki sa bezpieczne dla 'MDRow'?
Przewrazliwiona jestem, bo spotkalam sie juz z takimi, co to mieli o tym zarowno kiepskie, jak i zadne pojecie.

Wysłany: Sob Cze 14, 2014 14:01    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: