Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Testy na PRA u sheltie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Izabela

PostWysłany: Sro Lut 25, 2015 19:40    Temat postu: Testy na PRA u sheltie Odpowiedz z cytatem

Witam, przepraszam, że tu piszę o innej rasie, ale nie jestem zarejestrowana na forum szetlandów, poza tym nigdzie tam nie widziałam podtematu "zdrowie".

Brat kupuje sheltie (ja czekam na australijczyka:) )

I tak sobie czytam i czytam i są testy na CEA, a na PRA chyba nie?
Jak w takim razie dowiedzieć się, czy któryś z przodków nie był chory? Czy nie był nosicielem i wtedy dawanie szczeniąt z drugim nosicielem, dla niektórych szczeniaków może się skończyć PRA.

I jak się mają do tego szwedzkie wytyczne, że nosiciel czy pies chory nie może pojawić się wcześniej w rodowodzie niż w czwartym pokoleniu, kiedy nie wiadomo czy jakiś inny pies (choćby matka i ojciec) nie był nosicielem?

Nie bada się tego dla sheltie? Nie bada się rcd2PRA jak u collie?

Jeżeli ktoś ma szetlandy oprócz australijczyków, to pomóżcie proszę.

Bądź jeśli ktoś się orientuje w temacie lepiej ode mnie, bo ja dopiero zaczynam Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sro Lut 25, 2015 19:40    Temat postu:

Powrót do góry
HSM

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 15:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CEA u wszystkich ras nią dotkniętych jest wywołane tą samą mutacją i istnieje jeden test DNA, który pozwala łatwo ustalić, czy pies jest wolny od mutacji, jest nosicielem jednego zmutowanego allela, czy dwóch.

PRA ma wiele form. U aussików mamy test DNA na prcd PRA. U collie jest test na rcd2 PRA. Niestety chyba nie ma testu DNA na gPRA u sheltie. Tak samo jak na cPRA (jak u borderów).

Zalecenie weryfikacji rodowodów do czwartego pokolenia wstecz rozumiem jako zabezpieczenie przed rozmnażaniem psów nosicieli. Przy braku testów DNA nie ma innego sposobu na wychwycenie psów z jednym zmutowanym allelem. Nosiciele nie dają żadnych klinicznych objawów choroby, ale dalej mogą przenosić zmutowany allel na potomstwo i to całkiem skrycie - aż do momentu, kiedy zetkną się z drugim nosicielem, kiedy to choroba może ujawnić się u potomstwa. Ale też tylko z 25% mateamatyczno-statystyczno-hipotetycznym prawdopodobieństwem. Widać Szwedzi uznali, że cztery pokolenia to wystarczająco dużo czasu, żeby dać statystyce szansę na ujawnienie mutacji (czyli pojawienie się osobnika chorego). Te cztery pokolenia to oczywiście nie jest 100% gwarancja. Przy splocie okoliczności wyobrażam sobie, że zmutowany allel może być przekazywany niepostrzeżenie przez wiele pokoleń.

To tak na zdrowy rozum... Może forumowi genetycy coś jeszcze dorzucą.
Powrót do góry
Izabela

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

Czyli zostaje badanie okulistyczne, najlepiej co roku, tak?

Pozdrawiam
Powrót do góry
HSM

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... wychodzi na to, że tak. Trzeba regularnie badać się u okulisty.

Problemem PRA u sheltie może też być czas diagnozowania choroby. Szukając na szybko tych informacji, gdzieś natknąłem się na stwierdzenie, że diagnoza jest możliwa dopiero po 18 miesiącu życia, a choroba często ujawnia się w wieku 3-5 lat. Czyli ujawnienie choroby, a tym samym nosicielstwa u potomstwa wychodzi dopiero po 1-2 miotach.

O szczegóły radzę jednak pytać wśród hodowców szelciaków - jeśli jest taka możliwość, to właśnie w Skandynawii. Wydaje się, że tam problem nie jest bagatelizowany ale publicznie dyskutowany. Google na hasło "shetland shepdog pra" wyrzuca właśnie strony norweskie czy duńskie.
Powrót do góry
Izabela

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, na jednej stronie norweskiej znalazłam zestawienie jakiejś grupy psów z PRA i tam był wiek wystąpienia od 1,5 roku do 9,5 (!) lat. Trochę mnie to zmartwiło.

No nic, dziękuję za odpowiedzi, przekażę je bratu i coś pewnie po angielsku napiszemy do Skandynawów.

Dziękuję jeszcze raz.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Czw Lut 26, 2015 22:05    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: