Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cieczka
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ala

PostWysłany: Pon Gru 11, 2006 14:40    Temat postu: Cieczka Odpowiedz z cytatem

Meczy mnie ten temat , bo zawsze mieszkały ze mną psy. Nie mam doświadczenia z suczkami. A skoro pragnę w niedalekiej przyszłości mieszkać z ausiczką to chciałabym jak najwięcej wiedzięć.
Jak właściwie zachowują sie suczki w czasie cieczki? Napewno częściej muszą być na smyczy,co dla tak aktywnych stworzonek jest napewno bardzo trudne. Czy dostają "głuchoty" na słowa właściciela, pomimo że są szkolone.Natura w końcu jest silniejsza.
Czy problem urojonych ciąż występuje często i wpływa niekorzystnie na psychike ?

Pozdrawiam Ala
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama

Wysłany: Pon Gru 11, 2006 14:40    Temat postu:

Powrót do góry
Aga

PostWysłany: Pią Gru 15, 2006 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze choc troche Ci pomoge,choc nigdy nie mailam aussie,to wydaje mi sie ze w czasie cieczki wszystkie suczki sa takie same i "mysla tylko o jednym" Wink Laughing

Ja mam tylko suczki i to juz od przeszlo 13 lat.Na poczatku byla moja nieodzalowana On-ka-szybko wysterylizowana, a obecnie mam 2 dziewuchy silky(2,5 roku) i hovka(8 mies.)
Suka da sie pokryc owocnie tylko w srodku cieczki(mniej wiecej).Sama cieczka trwa ok.3 tyg.Czas do krycia poznaje sie miedzy innymi po kolorze wydzieliny,ja tam sie jednak nigdy w to nie bawilam i ZAWSZE trzymam je na smyczy i nie pozwalam na poufalosci - tak na wszelki wypadek.Moje suczydla namietnie ciagna na dwor.Silka budzi nas w nocy i koniecznie chce wyjsc.Podobno nawet najlepiej wyszkolone suki faktycznie doznaja gluchoty,ja nigdy tego nie sprawdzalam.No i trzeba sie nastawic na tabuny wielbicieli pod domem-zaleznie gdzie sie mieszka.
No i wszystkie psice brudza w domu-wyjsciem sa majty.
Nie wiem czy u aussie czesto wystepuja ciaze urojone,na pewno jednak zadnej suce bez wzgledu na rase taki stan nie sluzy zdrowiu.Podobno czeste ciaze urojone sprzyjaja ropomaciczu.Ciaza urojona pojawia sie 2 mies.po cieczce.Ja swoim dziewczynom funduje od razu po cieczce mnostwo ruchu(zeby nie myslaly o glupotach Wink ) i diete uboga w bialko tak przez dwa miesiace po skonczonej cieczce.I na razie odpukac nic nie bylo.
Moje prywatne zdanie jest takie,ze najczesciej cierpia na ciaze urojona suki rozpuszczone i niemal uczlowieczone,a takze te,ktore maja mala ilosci ruchu.

Pozdrawiam
Aga
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ala

PostWysłany: Pon Gru 18, 2006 09:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za odpowiedz. Smile Smile
Czytałam troche o cieczkach kiedy się pojawiaja pierwsz raz i jak długo trwają. Chciałam sie jedynie dowiedzieć jak sobie radzicie w praktyce . Sa napewno sposoby,specyfiki którymi sie spryskuje aby suka nie budziła duzego zainteresowanie adoratorów itp. A ta uwaga ze po cieczce stara się pani zapewnić więcej ruchu i wtedy nie myślą o urojonych ciążach to pocieszające . Faktycznie są suki rozpieszczane ,mało ruszające sie , uczłowieczane przez swoje pancie to takie mogą popadac w depresje ciążowe Smile
Aussie to aktywne pieski a ja tez chciałabym sie z moją sunią bawić w psie sporty , wieć może nie badę miała z tym problemów.
Ustronnych miejsc gdzie sunia w tym czasie mogła by się wybiegać jest coraz mniej, Zakopane robi się tłoczne a niestety wałęsające psy też sie często zdazaję ale myśle ze coś znajdziemy.
Pozdrawiam serdecznie Ala
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
administrator
Gość

PostWysłany: Pon Gru 18, 2006 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzynks napisał:
Alu, witaj w klubie. Tez przez cale zycie mialam samce i z przerazeniem myslalam o cieczkach. Nie taki diabel straszny jak go maluja. Co prawda przeszlam jedynie 1 cieczke ale obylo sie tak bezproblemowo, ze dla mnie temat juz prawie nie istnieje Laughing Myslac o drugim psie sklaniam sie coraz bardziej ku suce, bo jednak chyba mniej z sukami klopotow codziennych.

myriad napisał:
Hej,

To jeszcze ja Ci odpowiem cieczkowo, ze potwierdzam info o tym, ze "nie taki diabel straszny". Cale lata mialam kombinacje cieczkujacych suk i nawet psa niekastrowanego i jakos to bylo. Trzeba uwazac, rozdzielac, pilnowac, ale jest to do zrobienia.
A zachowanie suki podczas cieczki jest sprawa indywidualna. Z moich 3 suk, ktore mialy cieczki (teraz miewa tylko jedna, bo reszta jest wysterylizowana) tylko u jednej cieczka zmieniala zachowanie, a i to nie na tyle, zeby ja na przyklad wycofac z zawodow ze wzgledu na cieczke.
Powrót do góry
Aganiok

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 12:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcialabym napisac kilka zdan, w celu wyjasnienia niescislosci:
CIAZA UROJONA to fizjologiczny stan, pojawiajacy sie u kazdej suki po okolo 70 dniu po cieczce. Najczasciej jest ten stan niezauwazalny i przebiega bezobjawowo, jednak moga zdarzyc sie przypadki o psychicznych i fizycznych objawach ciazy. jest te wynik spadku progesteronu a produkcji prolaktyny. Jednak czesciej zdaza sie ze taka ciaza jest konsekwencja naglego przerwania dlugiej terapi hormonalnej.
Ciaza urojona nie jest przyczyna ropomacicza, a bardzo czasto np: gozow sutkow. Czesciej ciaza wystepuje u suk mlodych, nie majacych wczesniej szczeniat, o nieustabilizowanej gospodarce hormonalnej. Natomiast ropomacicze wystepuje bardzo czesto u suk starszych o zaburzonej rownowadze hormonalnej.

Bardzo cenna uwaga od Agi: nalezy zachowac wiele ruchu, zmniejszyc racje zywnosciowe, zachowac diete uboga w bialko, i dobrzebyloby zaprzestec bawic sie mocno piszczecymi zabawkami- co rozbudza u suki instynkt maciezynski.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zmz

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 14:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A znacie jakieś dobre specyfiki maskujące zapach cieczki?

Żaklina, Surikon, Soczek oraz Dżemor
Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Aganiok

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No chyba mi nie powiesz ze Twoja mala dziewuszka szykuje sie juz do Cieczki Wink

Specyfiki:
*BEAPHAR Dog Stop
*BEAPHAR Ruden Abwehr
*MIKITA Dezo
*Dr Seidla VIVISOL repelent

Pozdrowienia od mojej suczki dla Twojej Laughing
zmz

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bynajmniej, i mam nadzieję, że poczeka z tym jak najdłużej Wink Ale wolę nie zbierać takich ifno na ostatnią chwilę Smile
Dzięki Wink

Żwirosław (')
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Amulinka

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... a nie jest ciąża urojona fizjologicznym stanem przez dwa miesiące TUŻ PO cieczce? Przecież suka chodzi w ciąży po kryciu a dwa miesiące potem następuje poród (prawdziwy albo urojony) Wink. Mam wrażenie, że powszechnie terminem tym zwyczajowo określa się urojony poród i opiekę nad urojonymi szczeniętami, ale czy to jest prawidłowe terminologicznie?
Tymczasem nie każda suka wykazuje takie zmiany fizjologiczne (laktacja) i behawioralne, natomiast, o ile mi wiadomo, faktycznie każda przechodzi po cieczce fizjologiczny stan "ciążowy" a to dlatego, że niezależnie od pokrycia lub nie, jej organizm produkuje wtedy dużo progesteronu (hormonu służącego podtrzymaniu ciąży).
Ja mam skromne doświadczenie z cieczkami. Choco zdążyła mieć dwie przed sterylizacją a Asti niedawno skończyła trzecią. Czyli przeżyłam na razie 5 cieczek. U obu moich suczek wystąpiły właśnie takie lekkie objawy ciąży urojonej (ciąży w znaczeniu dokładnym), konkretnie objawiające się pewnym obniżeniem aktywności przez dwa miesiące po cieczce. Po upływie dwóch miesięcy suki wracały do dawnych siebie (a przy Choco myślałam wtedy, że tak spoważniała... Laughing ), ani jedna ani druga nie miała laktacji ani tym bardziej nie próbowała niczym się opiekować. Koniec tej astikowej "ciąży" jeszcze przed nami Wink

Co do uciekania, to też nie zaobserwowałam chęci u żadnej ze swoich suk. Asti w okresie płodnym przy tej cieczce jeśli już spotkała samca, to odruchowo nastawiała się, natomiast nie wykazywała chęci do aktywnego poszukiwania samca i łatwo było zająć ją czym innym. W ogóle mam wrażenie, że ona jeszcze nie wie o co w tym wszystkim chodzi Wink Laughing
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aganiok

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amulinka, otoz wlasnie "ciaza urojona" to stwierdzenie potoczne, oznacza jednak tak naprawde porodu i opieki nad malcami.
Ciaza taka nie okresla stanu- noszenia szczeniat, nie jest tuz po cieczce przez dwa miesiace (czyli tyle ile trwa statystyczna ciaza), i nie jest spowodowana wysokim wzrostem progesteronu. jak slusznie zauwazylas sluzy on utrzymaniu ciazy, jednak przyczyna ciazy urojonej jest wlasnie spadek progesteronu a gwaltowny poziom PROLAKTYNY stymulujacej wytwarzanie mleka. Spadek progesteronu jest to jakby informacja dla organizmu ze juz czas wydac potomstwo na swiat. I taka sucz po 60-80 dni PO CIECZCE moze miec objawy jakby szykowala sie do porodu, wystepuje tu np: niepokuj, szykowanie miejsca do porodu, utrata apetytu, obrzek sutkow, z ktorych moze nawet kapac mleko, jama brzuszna rowniez jest powiekszona jakby w srodku byly szczeniaczki.
W leczeniu rowniez zaleca sie (poza wczesniej juz w postach wymienionymi rzeczami) leki hamujace prolaktyne.
Mam nadzieje ze pomoglam Smile
Amulinka

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki, dzięki za wyjaśnienie Smile Ale jak w takim razie określić ten fizjologiczny stan pocieczkowy, który jednak odbija się też w zachowaniu suki?
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aganiok

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tzn masz na mysli ten stan zaraz po cieczce w formie np: trzech dni po cieczce? Bo na to nie ma fachowej terminologii... poprostu cieczka sie skonczyla i juz:)
Amulinka

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam na myśli całe te dwa miesiące po cieczce Smile
Aganiok

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 23:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tzn to jest tak... jesli po 2 miechach po cieczce mamy takie objawy, ze suka jest przekonana ze bedzie rodzic... to jest "ciaza urojona", a jesli suka zachowuje sie normalnie to nic nie ma:)
Az tyle terminologi nie ma dzieki bogu;)
zmz

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaopatrzyłam się dzisiaj w spray Beaphar Ruden Fernhalte i tabletki Mikita Dezo, w razie gdyby mnie młodzież planowała zaskoczyć jakąś podłą cieczką w najbliższych miesiącach Wink Mam nadzieję, że trochę to pomoże.

Żwirosław (')
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pią Lut 22, 2008 22:45    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7
Skocz do: