Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kiedy zdjęcie na dysplazję...
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
altura



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 1159
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 17:31    Temat postu: Kiedy zdjęcie na dysplazję... Odpowiedz z cytatem

No właśnie, kiedy?
Didi skończyła 17 mieś. Jadę w tym tygodniu robić zdjęcie Berneńczykowi, jak myślicie, może zabrać i Didi i jej od razu zrobić z wpisem do rodowodu?
_________________
Pozdrawiam
Katarzyna & psy
------------------------------------------------
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Reklama






Wysłany: Pon Mar 17, 2008 17:31    Temat postu:

Powrót do góry
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 18:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alturo (Kasiu), radzilabym Ci zaczekac do ukoczenia przez Didi 18 miesiecy.
Z racji posiadania psa tej rasy temat jest mi bardzo bliski z tad tez poszerzam swoja wiedze z tego zakresu jak tylko moge.

Wedle badan Europejskich i Kanadyjskich lekarzy najodpowiedniejszym wiek to ukoczenia 18 miesiacy do 2 lat. W tym przedziela nalezy zrobic badania.
Oczywiscie warto zrobic juz takie badania maluszkol do 5 miesiaca- jesli juz bedzie widac zaawasowana dysplazje (c i d) odrazu mozemu wykonac jede z dwuch zabiego chirurgiczych i zapewnic psu w miare zdrowe zycie.
Dalej wykonujemy badanie psa (oczywiscie takiego ktory nie byl uprzednio poddany wyzej wymienionym zabiegom) po ukonczeniu 18 miesiecy.
Pies wiekszej rasy konczy budowe struktor kostnych w wielku okolo 14-15 miesiacy, wiezadla juz w tym wieku sa uksztaltowane, kosci juz wzmocnione, pies nie rosnie, a przybiera tylko na masie.
Takie badanie jest najbardziej miarodajne.
Nie ma co z takim badaniem zwlekac, jedak tez nie nalezy robic go za wczesnie. 18 miesiacy- to pewny wiek na dokladny obraz RTG jak rowniez badanie palpacyjny ruchomosci powierzchni stawowych.
Jesli moglabym Ci cos poradzic- z pelna odpowiedzialnoscia radze zaczekac az Didi ukonczy 18 miesiac zycia.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
altura



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 1159
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z ciekawosci, a co moze sie zmienic w przeciagu miesiaca?
_________________
Pozdrawiam
Katarzyna & psy
------------------------------------------------
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Mar 17, 2008 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U tego typu psa tak naprawde niewiele (statystycznie)
[Mowi sie ze kon rosnie i dojrzewa do okolo 3 lat- i taka jest generalnie prawda, jednak zdarzaja sie przypadki ze do 5 lat klacz/ogier potrafia i o 5 cm urosnac- a co za tym idzie znacznie wyciagnac swoje kosci].

Badajacy chirurgi wszystkie niezbedne proby jak: Ortolaniego, Barlowa, Bardensa sa w stanie wykonac juz w wieku 15 miesiecy jednak naukowcy twierdza ze robienie badan RTG pomiedzy 12-18 miesiacem obarczone jest az 20% ryzykiem bledu.

Ja rozumiem ze przy okazji chcielibyscie ja wziasc ze soba. Ale uwazam ze w kwesti zdrowia nie ma co sie spieszyc i zrobic to mozna nawet za 2 miesiace.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Toller



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 164
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 07:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja z kolei ostatnio sporo na ten temat rozmawiałam ze Szwedami, i tam, większość hodowców Tollerów prześwietla po 12 miesiącu. Ja wypośrodkowałam sprawę - Fajerkowi zrobiliśmy badanie jak miał 15 miesięcy, a zatem ani nie 12 ani nie 18. Wcześniej przedzwoniłam do Siembiedy, spytać się czy to nie za wcześnie u naszej rasy (dorosły Toller to około 20-23 kg wagi, pół metra wzrostu), i powiedziano mi że jest OK, w przypadku takiego przedziału wzrostu i wagi. Myślę też że sporo może zależeć od linii, stopnia obciążenia dysplazją, samego psa, itd.
_________________
Portal Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Hodowla Dancing with Fire FCI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 08:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amerykanskie OFA wpisuje do swojej bazy danych wylacznie wyniki zdjec zrobionych po ukonczeniu przez psa 2 lat zycia. Zdjecia zrobione miedzy 18 a 24 miesiacem oznaczajac klasyfikacja "Preliminary."

Moim zdaniem to jest pozno i te 18 miesiecy u aussikow jest wystarczajace. Ale wyniku przeswietlenia ponizej 18 mieisecy nie traktowalabym jako ostatecznego.

Wielu znanych mi amerykanskich hodowcow przeswietla dwukrotnie, najpierw wczesniej, zeby orientowac sie samemu (zwlaszcza jesli sa jakiekolwiek przeslanki, ze cos moze byc nie tak), a potem w wieku 2 lat, zeby uzyskac oficjalny wpis. Ja prawdopodobnie tak zrobie z moja mala, bo czekanie do 2 lat, zeby sie dowiedziec jest nie na moje nerwy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 10:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sluchajcie... badanie mozna zrobic "kiedy sie chce", ale najbardziej wiarygodne- poprostu niezmienne... jest po ukonczeniu 18 miesiaca zycia.
(i ja tek wlasnie na pewno bede robic badania)
W przypadku odejrzenia o dysplazje (rodzice z C, kulawizna u malca) mozna robic wczesniej- jednak jest to tylko takie orientacyjne, pozwala nam wczesnie wykryc choroba i zaplanowac leczenie.
Jednak jako oficjalny wynik bada przyjmuje sie badanie po ukonczeniu 18 miesiaca zycia.
Jesli ktos nie jest hodowca i badanie robi tylko dla sobie to moze ono byc i w wieku 15 miesiacy. Ale zgdonie z najlepszym zaleceniem hodowcy powinni robic po ukonczeniu 18 miesiacy (ja tez niewidze potrzeby robic je wczesniej jako badanie oficjalne do z wpisem do rodowodu) Te informacje powinien Siembieda przekazac, a szkoda ze tego nie zrobil.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Toller



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 164
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aganiok napisał:
sluchajcie... badanie mozna zrobic "kiedy sie chce", ale najbardziej wiarygodne- poprostu niezmienne... jest po ukonczeniu 18 miesiaca zycia.
(i ja tek wlasnie na pewno bede robic badania)
W przypadku odejrzenia o dysplazje (rodzice z C, kulawizna u malca) mozna robic wczesniej- jednak jest to tylko takie orientacyjne, pozwala nam wczesnie wykryc choroba i zaplanowac leczenie.
Jednak jako oficjalny wynik bada przyjmuje sie badanie po ukonczeniu 18 miesiaca zycia.
Jesli ktos nie jest hodowca i badanie robi tylko dla sobie to moze ono byc i w wieku 15 miesiacy. Ale zgdonie z najlepszym zaleceniem hodowcy powinni robic po ukonczeniu 18 miesiacy (ja tez niewidze potrzeby robic je wczesniej jako badanie oficjalne do z wpisem do rodowodu) Te informacje powinien Siembieda przekazac, a szkoda ze tego nie zrobil.

Własnoręcznie wpisał - bo pojechaliśmy do niego osobiście z piesem, i nie było problemu. Może różnica jest w rasie, nie wiem - dowiedziałam się że "cięższe" retrievery (czyli labki, goldeny, etc) mają wpis dopiero później, ale my, jako najmniejsi i najlszejsi, a także szybciej fizycznie chyba dojrzewający (Toller około 9 miesiąca, góra 12 miesięcy już kończy wzrost, potem rozrasta sie masa mięśniowa) - ale to już moje przypuszczenia.
Nam się o tyle śpieszyło, że chciałam już zacząć skakanie, a nie chciałam robić raz za razem głupiego jasia - bo najpierw kontrolnie przed skakaniem a potem znów do rodowodu. Dość często u nas zdarzają sie choroby autoimmunologiczne, i w znakomitej większości pojawiają sie one po zadziałaniu jakiegoś czynnika zewnętrznego - stąd ogranicza sie u nas znieczulenia, rozdziela szczepienia, odrobaczania, itd - żeby nie kumulować wszystkiego w jednym okresie.
_________________
Portal Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Hodowla Dancing with Fire FCI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 15:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ze byl to wlasnoreczny wpis nie watpie, i nie mowie ze zle postapiliscie.
Poprtu ja uwazam ze Didi powinna zaczekac na ukonczenie 18 miesiaca zycia.

P.S. tego typu choroby autoimmunologiczne czesto sa u wszystkich ras... wszystko wynika ze "zlego prowadzenia psa", jak slusznie zauwazylas powinno sie zawsze zalecic odgraniczenie szczepien, odrobaczen, a szczegolnie znieczulen. Bo one wlasnie w bardzo duzym stopniu odpowiadaja za funkcje nerek doroslego juz psa.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Toller



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 164
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aganiok napisał:


P.S. tego typu choroby autoimmunologiczne czesto sa u wszystkich ras... wszystko wynika ze "zlego prowadzenia psa", jak slusznie zauwazylas powinno sie zawsze zalecic odgraniczenie szczepien, odrobaczen, a szczegolnie znieczulen. Bo one wlasnie w bardzo duzym stopniu odpowiadaja za funkcje nerek doroslego juz psa.


No u nas w rasie niestety zdecydowanie częsciej - i nie zawsze, nawet po ograniczeniu bądź wyeliminowaniu wszystkich zewnętrzych czynników choroba się nie ujawnia - czasem niby wszystko tak jak trzeba, a choroba się pojawi Sad
Każda chemia obciąża nerki i wątrobę, to jasne, ale nie ma chyba dużego związku między chorobami autoimmunologicznymi a upośledzeniem pracy nerek ( a na temat nerkowy jestem uczulona, 2 lata temu straciłam z ich powodu mojego pierwszego Tollerka Sad ) ale to już nie ten topik, traktujący o RTG.
_________________
Portal Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Hodowla Dancing with Fire FCI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Amulinka



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 12738
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłam kiedyś na wykładzie prof. Stanisława Kopra. To polski specjalista od dysplazji, który kształcił lekarzy do odczytów.
Podał także wyniki na temat wiarygodności wyników badań wykonywanych w różnym wieku u owczarków niemieckich (tradycyjne RTG):
12 mies. - 68,9%
18 mies. - 82,7%
24 mies. - 95,4%
(wiarygodność mierzona jest jako % powtórzonych wyników)
Profesor powiedział, że u innych ras wygląda to trochę inaczej, ale konkrety nie były podane.
Pomimo, że aussie są rasą lżejszą od ON, osobiście zamierzam zawsze prześwietlać psy po ukończeniu 2 lat - tak zresztą było w przypadku obu moich suk (pomijam prześwietlenia psów z podejrzeniem dysplazji).
Warto też wiedzieć, że biodra pogarszają się z wiekiem i pies, który ma w młodym wieku dawne B (co innego niż obecne, które jest równe dawnemu A2, wg starej nomenklatury B oznaczało stan przejściowy, wątpliwy) może skończyć z ciężką dysplazją - tak było z suczką naszej znajomej Martiny z Czech (nie wiem tylko w jakim dokładnie wieku miała pierwsze prześwietlenie, ale mogę spytać).
_________________
Ula, Lava & Suvi
Ami [*] Choco [*] Asti [*]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 22:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amulinko bardzo madra uwaga Smile

Dlatego tez nalezy tak naprawde co jakis czas chociac palpacyjnie badac ruchomosc stawow, a wlasnie szczegolnie u psów starszych.
W 70% przypadkach pies ktory ma za mlodu B2 czy C w wieku 5 lat ma juz bardzo powazne problemy, dlatego systematyczna kontrola pozwala ulozyc tak program zajec psa, leczenie i diete aby zylo sie mu lepiej.

P.S. Toller jasne ze praca nerek nie jest skorelowana z chorobami autoimmuno Smile ale chcialm we wczesniejszym poscie poprstu zaznaczyc, ze wszystkie premedykacje powinny byc sensownie zaplanowane i zmniejszone do minimum jesli to mozliwe.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
myriad



Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 5089
Skąd: Zalesie k. W-wy

PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 07:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Offtopikowo, ale zabrzmialo z waszej wymiany postow jakoby choroby autoimmunologiczne nie mialy podloza genetycznego, co nie jest prawda. Oczywiscie, zwykle niezbedny jest jakis "trigger," zeby choroba sie ujawnila (i jesli go nie ma, to sie o niej nie dowiemy) i oczywiscie, ze sa zwiazane z roznymi czynnikami srodowiskowymi, niemniej fakt, ze wystepuja w konkretnych rasach i w konkretnych liniach wewnatrz danej rasy jak najbardziej o genetycznych predyspozycjach swiadczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Toller



Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 164
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 09:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myriad napisał:
Offtopikowo, ale zabrzmialo z waszej wymiany postow jakoby choroby autoimmunologiczne nie mialy podloza genetycznego, co nie jest prawda. Oczywiscie, zwykle niezbedny jest jakis "trigger," zeby choroba sie ujawnila (i jesli go nie ma, to sie o niej nie dowiemy) i oczywiscie, ze sa zwiazane z roznymi czynnikami srodowiskowymi, niemniej fakt, ze wystepuja w konkretnych rasach i w konkretnych liniach wewnatrz danej rasy jak najbardziej o genetycznych predyspozycjach swiadczy.

Dokładnie tak - taki czynnik zewnętrzny może zainicjować proces chorobowy.
U nas w rasie to spory problem - choroba skacze po liniach, bywają oczywiście bardziej obciążone i mniej, ale niemożność przeprowadzenia testu wykrywającego nosiciestwo (nie ma takiego ;( ) to naprawdę sporu problem.

Zafrapowałyście mnie tym RTG - jak znam życie i siebie, za rok w takim razie prześwietlę piesa jeszcze raz - bo inaczej nie da mi to spokoju. Pogadam jeszcze z hodowcami zagranicznymi - jak im sie to widzi.

Inna sprawa że zawsze zastanawiało mnie o co chodzi w powtórnych badaniach - bo wychodzi na to, że na początku są gorsze wyniki, a potem lepsze.
Zerknijcie np tu - http://www.tollertales.nl/HD-ED-uitslagen.htm
to lista wyników HD i ED holenderskiego klubu mojej rasy.

Np :
ALLIANCE DE LA VIE BLUFF'S POKER 17-7-2006 C (vervallen)
ALLIANCE DE LA VIE BLUFF'S POKER 1-8-2007 A (herhaal test)

CHANTTA OF GREAT PLEASURE 29-11-2004 C (vervallen)
CHANTTA OF GREAT PLEASURE 21-12-2005 A (herhaal test)

CHER GOLDEN BLACKBERRYS 8-11-2005 C (vervallen)
CHER GOLDEN BLACKBERRYS 1-12-2006 B (herhaal test)

CHEDABUCTO’S CRACKER JACK 2-2-1999 C (vervallen)
CHEDABUCTO’S CRACKER JACK 23-3-2000 B1 (herhaal test)

CYLAS OF GREAT PLEASURE(ur 18/12/2003) 20-12-2004 C (vervallen)
CYLAS OF GREAT PLEASURE 21-12-2005 A (herhaal test)

KAYA V.D. AMANDELGAARD 4-2-2005 D (vervallen)
KAYA V.D. AMANDELGAARD 1-3-2006 B (herhaal test)

KEJIMKUJIK V.D. AMANDELGAARD 2-2-2005 C (vervallen)
KEJIMKUJIK V.D. AMANDELGAARD 1-3-2006 A (herhaal test)

vervallen to bład ale też upływ czasu - nie mam pojęcia jaki tutaj jest kontekst, herhall to ponowny (tutaj ponowne badanie). Nie wiem czy błędny zatem RTG, czy po prostu gorszy wynik
_________________
Portal Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Hodowla Dancing with Fire FCI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 12:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myriad napisał:
Offtopikowo, ale zabrzmialo z waszej wymiany postow jakoby choroby autoimmunologiczne nie mialy podloza genetycznego, co nie jest prawda. Oczywiscie, zwykle niezbedny jest jakis "trigger," zeby choroba sie ujawnila (i jesli go nie ma, to sie o niej nie dowiemy) i oczywiscie, ze sa zwiazane z roznymi czynnikami srodowiskowymi, niemniej fakt, ze wystepuja w konkretnych rasach i w konkretnych liniach wewnatrz danej rasy jak najbardziej o genetycznych predyspozycjach swiadczy.



Alez nikt tu nie mowi ze nie ma tu podloza genetycznego- wlasnie geny stanowia tu czynnik decydujacy!
Ja w postow Tollera zrozumialam ze poprostu ich rasa ma genetyczne predyspozycje do tego i relatywnie latwo o jakis wypadek.
Po czym naisalam ze generalnie zawsze kumulacja jakis czynnikow zew moze doprowadzic do ujawnienia sie choroby.
Nie mniej jednak srodki uzywane do premedykacji nie maja z tym bezposredniego zwiazku. Owszem, sa czynnikiem oslabiajacym organizm-ale jego metabolizm a nie uklad immunologiczny.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Sro Mar 19, 2008 12:54    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group