Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna owczarki australijskie - aussies - australian shepherds

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

alergia?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
łosica



Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 712
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 08:02    Temat postu: alergia? Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie prekopiować mojego posta naszej galerii... po prostu nie mam siły znowu tego pisać:

to ja może w skrócie napiszę co się u nas działo...
W sobotę pojechaliśmy na lubelszczyznę. Biras po serii wycierań fioletem tego zadu i ogona a także psikaniu jakimś lekiem i myciu wodą źródlaną o właściwościach leczniczych przestał się gryźć i lizać. W końcu zaczęło mu się to goić (jakieś 4 dni temu). W zasadzie przestał dopiero po tej wodzie źródlanej.
Myśleliśmy że już będzie ok... że zostanie mu tylko kawał zadu łysego i ogona... no cóż niestety to nie koniec. W trakcie pobytu jak jeszcze się delikatnie lizał - nie gryzł -to zauważyłam że ma rankę na nosie (już tak kiedyś miał od kopania). Specjalnie się nie przejęłam bo widziałam jak rył nosem i kopał dołki na działce. Potem zauważyłam że przy pysku zrobiły mu się różowe grudki - dalej myślałam że to od tego kopania albo zabawy plastikową butelką... Pies był energiczny etc - jak to biru. Byliśy z wizytą u Miriam pogonił konie etc... Potem konie rodziców pogoniły jego Wink Ale to szczegół...
Wróciliśmy późnym wieczorem w niedzielę. W poniedziałek koło 13 zauważyłam że czochra się w pysk i zobaczyłam że ma spuchnięte "oko". Jeszcze nie wyglądało to jakoś groźnie myślałam że się obtarł albo coś... Po 2 godzinach spuchnięte były oba oczka. Do tego zrobiły mu się taki dziwne grudki narośle czy jak by tego nie nazwać. Do tego wyszło mu to samo w okolicy nosa tylko troszkę mniejsze. Potem szło już szybko. Grudki robiły się czerwone widać było zbierającą się wydzielinę w nich taką żółtą - jak na zadzie i krew (tylko że teraz widać to było dokładnie bo tego gryźć nie mógł a swędziało go bardzo). Wojtek wrócił z pracy pojechaliśmy od razu do krak vetu. Była wielka kolejka - weszliśmy dopiero po 21. Lekarz był ten sam. Jak tylko zobaczył oczy i spojrzał na kartę od razu władował w birasa 3 zastrzyki. Mówiąc że teraz liczy się czas i że najpierw je mu da potem będziemy rozmawiać. No i wyszło że znowu była to reakcja alergiczna i trzeba było szybko działać bo mogło dojść do opuchlizny okolic krtani i biru mógłby się udusić... Potem dostał jeszcze jeden zastrzyk z antybiotykiem. Przemywać mamy mu to co najwyżej rivanolem. W sumie dostał końską dawkę wapna - teraz mamy mu ją podawać dwa razy dziennie po jednej tabletce. dexawen - na który dostaliśmy receptę żeby na wszelki wypadek zawszę go mieć przy sobie. Pantotenim czy jakoś tak i antybiotyk. Potem rozmawialiśmy z wetem dobre 45 minut. Trzeba będzie zrobić mu testy alergiczne co i tak może nie wykazać co taką reakcję powoduje.
Ja jestem w szoku - Biru nigdy nie wykazywał żadnych reakcji alergicznych czy to po jedzeniu czy na wiosne przy pyleniu etc... Jedyne co było z nim "nie tak" to tren kaszel - ale on się powtarzał zarówno w zimie jak i na wiosnę więc to też jest dziwne. Wyjeżdżając na lubelszczyznę zmienił klimat wodę powietrze jedzenie no normalnie wszystko - ale dalej się to rozwijało tylko w innym miejscu.
Ja nie wiem albo tam w tej puszczy w tych bagnach był jakiś straszny syf - albo go coś tam użarło - ale ani nie skuczał ani nie utykał nic. Potem myśleliśmy że to może od jakiś owadów bo w gdeszynie było strasznie dużo muszek, bąków i innego dziadostwa. No ale on zawsze wyjeżdżał z miasta od samego początku miał kontakt z muszkami, bąkami, etc - i nagle po ponad 2 latach alergia? Potem zastanawiałam się że może to jakaś alergia na lek który mu podała wet na odrobaczenie albo na pchły albo w szczepionce. No ale reakcja powinna chyba być szybsza a nie po ponad tygodniu? Do tego nigdy nie miał Biru problemów po szczepieniach i odrobaczeniach... Sajgon po porostu.
Teraz opuchlizna już zeszła - te narośle jeszcze są widoczne ale wydzieliny już nie ma... Zobaczymy co będzie po 48 h jak zastrzyki przestaną działać...
Skontaktuję się jeszcze z Panem Andrzejem i zapytam czy u nich nie było podobnych problemów albo u szczeniąt z tego miotu...
Żałuję że nie zrobiłam zdjęcia wczoraj to był Wam mogła pokazać jak to dokładnie wyglądało ale tak jakby nie myśleliśmy wtedy o tym. Dziś postaram się zrobić.

Dodam że w krak - vecie rozmawialiśmy jeszcze o tym że biru nie był badany na mutację w genie MDR1 i czy jest możliwe żeby jakiś lek spowodował taką reakcję (odrobaczenie odpchlenie szczepienia). Wet mówił że no przecież weterynarz widział Birasa i nie dałby mu takiego leku etc - ale uważam że połowa z tego to ściema była - jeśli facet w ogóle wiedział o co chodzi.Następnym razem przygotuję się bardziej i wypytam go dokładniej... Dziś Wojtek wydobędzie od p.Słowińskiego kartę Birasa i w końcu zobaczymy co pies dostał wtedy. No ale to nie był pierwszy raz jak go odrobaczali i szczepili i jak tam szliśmy to mówiliśmy że pies nie był badany i że może być wrażliwy na te leki etc etc i nigdy nie było problemów. Czy to jest w ogóle możliwe że taka autoagresja organizmu (słowa weta) była spowodowana właśnie np częściową mutacją MDR1?

Martwię się strasznie bo nawet nie wiemy co to może powodować no wiec jak mam biru zabezpieczyć przed kontaktem z alergenem? Przecież nie będę mu podawać co 3 dni zastrzyków z dexazonu i antybiotyków Sad
_________________
Aga & Mati & Biru & Wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Wto Maj 26, 2009 08:02    Temat postu:

Powrót do góry
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alergia nie ma nic wspolnego z MDRem.
Sa to dwa calkiem rozne mechanizmy dzaialania, wogole nie sprzezone ze soba. Przy podaniu leku psom wrazliwym zostaje przekroczona bariera krew- mozg, z lekow potencjalnie niebezpiecznych jest advocat, ale podaje sie go w przypadku pasozytow skornych, gdy zabezpieczamy psa przed kleszczami/pchlami podajemy najczesciej advantix lub frontline - sklad obu jest bezpieczny dla psow z mutacja.
Jesli po podaniu ktoregos z lekow wystapia objawy skorne- mozna sugerowac, uczulenie psa na ktorys ze skladnikow- ale nie spotkalam sie z przypadkiem, aby tego typu skladniki uczulaly- niemniej jest to oczywiscie mozliwe.
Jesli reakcje skorne zwiazane sa w przypadku Birasa, nie z preparatami leczniczymi a spacerami - moze byc to oczywiscie alergia. Psy wykazuja reakcje uczuleniowa na bardzo duzo alergenow- wiec moze akurat w tym miejscu gdzie byliscie bylo co jego organizm nie mogl tolerowac.
Warto oczywiscie zrobic testy i ewentualne odczulanie, gdy taka sytuacja wystapi jeszcze raz, zrobicie cytologie aby sprawdzic sklad wydzieliny.

Podawanie dexazonu co dwa-trzy dni (bo tyle dziala) nie jest wyjsciem oczywiscie, maxymalnie powinno podawac sie go dwa razy -aby zlagodzic stan zwierzecia i zniechecic go do drapania. Gdy stan psa bedzie sie juz poprawiac (a tak byc powinno) warto obserwowac czy nie wystepuja u niego jakies dodatkowe wykwity skorne czy objawy swedzenia. Alergenow jest multum, gdy pies uczulony jest na wiecej niz jeden, a znalazl sie w miejscu ich wystepowania moze dojsc do zaostrzenia stanu.

(Rozumie, ze zeskrobiny z miejsc zmienionych nie wykazaly obecnosci patogennych bakterii, lub pasozytow)
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
łosica



Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 712
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 16:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm aganiok zeskrobin wet nie wziął... dał antybiotyk żeby - jak on to określił wysuszyć - po tym jak ja zaczełam go męczyć że z tego sie sączy i czym mam mu to przecierać etc - no i wtedy powiedział że rivanol i że da mu antybiotyk żeby to jak wyżej napisałam - wysuszyć to... Boże kolejna zmiana weta? Jest w ogóle jaki śwet co to się zna? Ale ten wyglądał sensownie jak rozmawialiśmy o kaszlu Biru to się zapytał o zdjęcie i wszystkie badania - i mówił że u niego najpierw byłyby zdjęcia -a u Słowińskiego powtarzali nam że nie nie trzeba i ble ble ble ...
Ja się normalnie załamię.
Z tego co widzę to sytuacja się powtórzyła no bo najpierw miał na zadzie - jak juz to mu przeszło to wyszło w okolicy oczu i nosa. Po tych zastrzykach opuchlizna zeszła w ciągu 2 godzin a rano nie było już wydzieliny po południu grudek. Tak więc na pewno to pomaga tylko na jak długo? Skoro pierwszy raz złapało Birasa w puszczy dulowskiej - czy okolice krakowa. A drugi raz na wsi w innym regionie to znaczy że alergen jest wszędzie - więc pytanie co teraz? Wychodzić z psem tylko na krótki spacer i do domu? Przecież on zwariuje zwłaszcza w naszych warunkach kiedy siedzi w przedpokoju głównie...
_________________
Aga & Mati & Biru & Wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Aganiok



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 3837
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 17:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Losico, jestem ostatnia osoba aby osadzac weterynarzy- to jakiemu ufacie to wasza decyzje i taka pozostac musi.
Ja niczego nie sugerowalam, nie sugeruje i nie jestem wladna tego robic.

Oczywiscie z psem ktory jest alergikiem mozna calkiem normalnie funkcjonowac. Aby wiedziec, czy jest to wogole alergia (bo tez wcale nie musi) warto udac sie na testy alergiczne- sa proste w wykonaniu i robi sie je odrazu na kilkanascie alergenow, jesli wiemy jakie to sa- wtedy mozna ich skutecznie unikac.

(kolejnym razem, przeslij mi prosze tez zdjecie tych wykwitow skornych, bede starala sie tez cos zaradzic)

Pozdrawiam cieplo i prosze nie denerwujcie sie na zapas.
_________________
Hodowla Exenata www.exenata.pl
Rehabilitacja i Fizjoterapia www.vetmobility.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
łosica



Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 712
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Maj 26, 2009 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aganiok dziękujemy Smile

Testy na pewno zrobimy nie ma innej możliwości. My temu wet nie ufamy bo go na tyle nie znamy - na pewno nie ufamy poprzedniemu i dlatego go zmieniliśy. Coraz więcej mamy wątpliwości co do kompetencji tego lekarza ale ja się na "tym" nie znam więc na pewno prędzej posłucham Ciebie - bądź co bądź wiesz znacznie więcej na "te" tematy niż ja czy Wojtek Wink
Denerwujemy się umiarkowanie... Po prostu jak widzę jak on cierpi jak go to swędzi jaki jest osowiały jak mu oczy puchną tak że ledwo widzi to mi się serce kraje Sad A po tym jak usłyszeliśy że w każdym momencie np w nocy pies nam sięmoże udusić to... przyznam szczerze że trochę spanikowaliśmy.
_________________
Aga & Mati & Biru & Wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mekso



Dołączył: 23 Lis 2018
Posty: 132

PostWysłany: Czw Cze 10, 2021 10:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wiecie może czy u psów robi się specjalne testy na alergię? takie, jak na przykład https://fabmed-badania.pl/pakiety-badan/testy-na-alergie-nietolerancje/ u ludzi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Czw Cze 10, 2021 10:09    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum owczarki australijskie - aussies - australian shepherds Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

owczarki australijskie - aussies - australian shepherds  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group